راهنمای خرید دیگ بخار یا بویلر صنعتی

سازندگان دیگ بخار

راهنمای خرید دیگ بخار یا بویلر صنعتی

در این مقاله می خواهیم در مورد نحوه ی خرید دیگ بخار و پارامتر هایی که باید هنگام خرید بخار در نظر بگیرید ، صحبت کنیم.

دیگ بخار به دلیل حساسیت بالایی که دارد انتخاب و خرید دیگ بخار مناسب و با کیفیت بسیار مهم می باشد در صورتی که موارد گفته شده را رعایت نمایید بدون آنکه دانشی از دیگ بخار داشته باشید می توانید دیگ بخار بسیار با کیفیتی را خریداری کنید.

خرید بویلر بخار یا دیگ بخار

با توجه به اهمیت دیگ بخار در صنایع مختلف مخصوصاً صنایع غذایی که نیاز مبرمی به استفاده از دیگ بخار دارد و بیشتر خط های تولیدی نیاز به بخار دارند خرید دیگ بخار بسیار حائز اهمیت می باشد که باید قبل از خرید بویلر بخار موارد زیر را بررسی کنید.

سایز دیگ بخار

یکی از مواردی که هنگام خرید دیگ بخار یا بویلر صنعتی باید در نظر بگیرید سایز دیگ بخار مورد نیاز برای خط تولید یا صنعتی که میخواهید در آن از آن استفاده کنید می باشد. سایز دیگ بخار باید متناسب با خط تولید باشد در غیر اینصورت جوابگو نخواهد بود.

ظرفیت دیگ بخار بر اساس کیلوگرم بر ساعت می باشد. معنی عبارت کیلوگرم بر ساعت یعنی دیگ بخار در عرض یک ساعت چند لیتر آب را تبدیل به بخار می کند.

به طور مثال دیگ بخار با ظرفیت یک تن یا ۱۰۰۰ کیلوگرم بر ساعت یعنی این دیگ قابلیت تبخیر ۱۰۰۰ لیتر آب را در یک ساعت دارد.

قیمت دیگ بخار
قیمت دیگ بخار

جهت اطلاع از سایز مورد نیاز برای استفاده در خط خود باید از متخصصین که خط تولیدی شما را راه اندازی میکنند، سوال بپرسید و باید ظرفیت دیگ بخار بر اساس فرمول های فیزیکی به دست آید چون با توجه به دیگ های بخار با ظرفیت اسمی داخل بازار ، احتمال خرید دیگ بخار نامناسب وجود دارد.

ظرفیت اسمی و ظرفیت واقعی دیگ‌ بخار

متاسفانه در صنعت تولید دیگ بخار و حتی بیشتر صنایع موجود در کشور افرادی وجود دارند که سعی در فریب کسانی که می خواهم دستگاهی را خریداری نمایند دارند.

یکی از بزرگترین مشکلاتی که وجود دارد وجود دیگهای بخار کوچکتر از ظرفیت واقعی در بازار میباشد. به دلیل آنکه اداره استاندارد در امر کنترل نمودن کارگاه های تولیدی غیرمجاز بویلر بخار تا به امروز عاجز بوده است ، افراد و کارگاه های زیادی وجود دارند که جهت درآمد سعی در تولید بویلر های کوچک تر و فروش آنها به اسم ظرفیت دیگ بزرگتر را دارند.

به طور مثال کارگاه غیر مجازی یک دستگاه دیگ بخار با ظرفیت ۲۰۰۰ کیلوگرم بر ساعت را به اسم دیگ بخار ۳۰۰۰ کیلوگرم بر ساعت می فروشند. مشتری هنگامی که از فروشنده های مختلف استعلام‌ قیمت بویلر بخار می گیرد ، متوجه تفاوت بسیار زیاد قیمت‌ها خواهد شد و قیمت پایین تر معمولاً افراد را وسوسه می کنند و در بیشتر اوقات مشتریان گرفتار دام این افراد سودجو خواهند شد.

خرید بویلر بخار
خرید بویلر بخار

فرایند تولید دیگ بخار

در صورتی که از فرآیند تولید دیگ بخار اطلاع داشته باشید تا حدی می توانید این افراد سودجو را شناسایی نمایید. قبل از خرید دیگ بخار حتماً استعلام شرکت سازنده را بگیرید.

آیا شرکتی که شما می خواهید بویلر را از آنجا خریداری کنید وجود خارجی دارد یا فقط یک اسم می باشد؟

آیا شرکتی که میخواهید از آنجا خرید کنید دارای پروانه بهره برداری معتبر به نام شرکت میباشد یا نه ؟

مرحله دوم بررسی کردن پروانه استاندارد تولید کننده دیگ بخار می باشد. به دلیل آن که دیگ بخار شامل استاندارد اجباری می باشد یعنی تمامی دیگ های بخار تولید شده باید مطابق با استاندارد باشند و در غیر اینصورت ساخت و فروش دیگ بخار غیرقانونی خواهد.

اداره استاندارد جهت استاندارد سازی دیگ های بخار یک سری شرکت های بازرسی را تایید صلاحیت کرده است که سازنده هنگام ساخت بویلر بخار باید در هر مرحله از ساخت اجازه تست دیگ بخار را به بازرسین شرکت بازرسی مورد تایید اداره استاندارد بدهد.

سازندگان دیگ بخار
سازندگان دیگ بخار

خرید دیگ بخار با ظرفیت واقعی

جهت خرید دیگ بخار با ظرفیت واقعی نیاز به بررسی موارد اندکی می باشد. پس از آنکه از معتبر بودن شرکت سازنده بویلر بخار و داشتن پروانه بهره برداری آن اطمینان حاصل کردید باید از داشتن پروانه استاندارد آن نیز اطمینان حاصل نمایید.

هنگام خرید بویلر بخار باید گواهینامه بازرسی حین ساخت دیگ بخار را نیز از سازنده بخواهید.

گواهینامه دیگ بخار را شرکت بازرسی صادر می کند که در آن نقشه دیگ بخار که ظرفیت آن تایید شده به همراه ابعاد آن که در آن ذکر شده وجود دارد و میتوانید به راحتی ابعاد دیگ بخار و تعداد لوله های داخل دیگ بخار را بررسی نمایید و با نقشه مطابقت دهید.

در صورت داشتن گواهینامه باید پلاک شرکت بازرسی و همچنین پلاک شرکت سازنده بر روی دیگ بخار نصب شده باشد و هنگام خرید دیگ بخار ، گواهینامه صادر شده توسط شرکت بازرسی را بررسی نمایید و با شرکت بازرسی تماس بگیرید و از صحت گواهینامه صادر شده اطلاع کسب نمایید.

سازنده باید گواهینامه حین ساخت دیگ بخار در اختیار شما قرار دهد که معمولاً دارای ۱۰ برگ و بیشتر میباشد که اطلاعات مختلف و گزارش هایی که در حین ساخت ثبت شده است را در اختیار شما قرار میدهد.

در زیر عکس یک نمونه گواهی صادر شده توسط شرکت بازرسی که ظرفیت دیگ بخار و شماره سریال منحصر به فرد دیگ بخار و همچنین هولوگرام شرکت بازرسی که بر روی آن نصب شده است را می بینید.

گواهینامه بازرسی دیگ بخار
گواهینامه بازرسی دیگ بخار

حذف کارگاه های غیر مجاز

با استفاده از موارد گفته شده در بالا می توانید قسمت اعظم از سازندگان دیگ بخار غیر مجاز را حذف نمایید و در انتخاب دیگ بخار با کیفیت موفق تر خواهید شد.

خرید دیگ بخار دست دوم

یکی دیگر از مواردی که بعضی از صاحبان کسب و کار جهت خرید بویلر بخار در نظر دارند ، خرید دیگ بخار دست دوم می باشد که برای کاهش هزینه ها دست به خرید چنین بویلر هایی می زنند.

متاسفانه در بویلر های بخار دست دوم احتمال سوء استفاده افراد سودجو وجود دارد و می توانند دیگ‌ بخار غیرمجاز را به عنوان دیگ بخار استاندارد به شما بفروشند و همچنین خرید بویلر بخار دست دوم دارای ریسک بسیار بالایی می باشد چون از نحوه کارکرد دیگ بخار و از اصول نگهداری دیگ بخار و  استفاده کردن از سختی گیر دیگ بخار اطلاعی ندارید احتمال دارد بعد از مدت زمان کوتاهی دیگ بخار سوراخ شود و مجبور به تعویض آن شوید.

ضرورت وجود دیگ‌ بخار در کارخانه های مختلف بسیار بالا می باشد و در صورتی که دیگ بخار از کار بیافتد می تواند ضررهای بسیار زیادی را به تولید کننده وارد کنند.

مثلاً در صنایع غذایی در صورت خاموش شدن دیگ بخار می تواند باعث فاسد شدن شیر یا سایر مواد غذایی گردد و فاسد شدن آنها باعث ضرر های مالی خواهد شد.

بویلر بخار استاندارد
بویلر بخار استاندارد

تجهیزات دیگ بخار

مهمترین قسمت دیگ بخار بعد از بدنه ی آن ، تجهیزات دیگ بخار نصب شده بر روی بویلر می باشد که شامل قطعات کنترلی مانند کنترل کننده های فشار ، کنترل کننده های سطح آب ، نمایشگر سطح آب ، مشعل و سوپاپ اطمینان و شیر آلات می باشند.

مشعل دیگ بخار یکی از مهمترین و گران ترین قطعه در دیگ بخار می باشد که متاسفانه بیشتر سوء استفاده در فروش دیگ بخار از قسمت مشعل آن می باشد.

به دلیل آنکه کارخانه‌های تولیدی مشعل و همچنین کارگاه‌های تولیدی مشعل زیاد می باشد اختلاف قیمت بسیار بالا میباشد و در مشعل ها هم مانند دیگ بخار ظرفیت های واقعی و اسمی وجود دارند.

قطعات نصب شده بر روی مشعل بسیار مهم می باشد و همچنین شرکت سازنده آن در قیمت آن تاثیر گذار است . در مشعل های بزرگ بالای یک میلیون کیلو کالری ظرفیت ، اختلاف قیمت بین کارخانه‌ها و کارگاه‌ها بسیار زیاد می باشد.

تجهیزات بویلر بخار
تجهیزات بویلر بخار

به طور مثال کارخانه ای یک مشعل را با ظرفیت یک میلیون و ۵۰۰ هزار کیلو کالری را با قیمت ۷۰ میلیون تومان به فروش می رساند در صورتی که در بازار به صورت کارگاهی مشعل ظرفیت یک میلیون و ۵۰۰ هزار کیلو کالری با قیمت ۲۵ میلیون تومان به فروش می‌رسد و می بینید که اختلاف قیمت در مشعل بسیار زیاد می باشد.

حتی با وجود اینکه افراد سودجو را حذف کرده اید باز افرادی وجود دارند که جهت اعلام قیمت رقابتی در بازار اقدام به نصب مشعل های کوچک تر از ظرفیت دیگ بخار می نماید.

به ازای هر هزار کیلوگرم ظرفیت دیگ بخار معمولاً ظرفیت مشعل باید بین ۷۰۰ تا ۷۵۰ هزار کیلو کالری باشد و در صورتی که میبینید بعضی از از شرکت های تولیدی مشعل با ظرفیت ۵۰۰ هزار کیلو کالری به ازای هر یک هزار کیلوگرم برساعت بخار نصب می‌کند و این باعث می شود که مشعل کوچکتر بر روی دیگ بخار نصب کنند و درآمد بیشتری کسب نمایند.

به دلیل آنکه اداره استاندارد در انتخاب نوع مشعل و قطعات نصب شده بروی بویلر دخالت نمی‌کند، سازنده می تواند از هر برندی برای استفاده در دیگ بخار استفاده نماید.

هنگام خرید دیگ بخار علاوه بر مشعل باید به قطعات دیگر نیز توجه نمود به عنوان مثال : کنترل کننده فشار در بازار از ۷۰۰ هزار تومان تا ۴ میلیون تومان وجود دارد و همچنین مارک شیرآلاتی که بر روی دیگ بخار نصب می گردد نیز مهم می باشد.

نتیجه گیری

با توجه به مطالب گفته شده نتیجه میگیریم که جهت خرید دیگ‌ بخار ابتدا باید از مجاز بودن سازنده هم از لحاظ شرکت ثبت شده و هم از لحاظ داشتن پروانه استاندارد اطمینان حاصل نمود.

سپس ظرفیت دیگ بخار را با گواهینامه ارائه شده توسط شرکت بازرسی مطابقت داد و سپس قطعات و مارک آنها را کنترل نمود و با رعایت کردن این موارد می توانید دیگ بخار با کیفیتی خریداری نمایید.

امیدواریم که توانسته باشیم شما را در انتخاب یک دیگ بخار مناسب راهنمایی کرده باشیم در صورتی که نیاز به مشاوره جهت خرید دیگ بخار و انتخاب دیگ بخار دارید می توانید با کارشناسان شرکت کاویان تماس بگیرید.