سازندگان دیگ بخار ( ساخت دیگ بخار )

راندمان دیگ بخار

سازندگان دیگ بخار ( ساخت دیگ بخار )

در این مقاله از سایت کاویان بویلر می خواهیم به معرفی شرکتهای تولید کننده دیگ بخار بپردازیم.

سازندگان و تولید کنندگان دیگ بخار ( ساخت دیگ بخار )

شرکت های تولید کننده و سازندگان دیگ بخار زیادی در کشور جهت ساخت دیگ های بخار و آب گرم به وجود آمده اند شرکت کاویان مفتخر است اعلام نماید که موفق به اخذ استانداردهای معتبر داخلی و جهانی شده است و این یعنی دیگ بخاری با کیفیت بالا در اختیار هموطنان عزیز قرار میدهد.

شرکت کاویان توانسته است با شرکت های معتبر غذایی و دارویی و همچنین بیمارستان های معتبر کشور همکاری نماید و با توجه به کیفیت بالای محصولات خود توانسته است به کشورهای همسایه نظیر : عمان ، عراق ، ترکیه ، آذربایجان و افغانستان صادرات داشته باشد.

ساخت دیگ بخار

همانطور که از شرکت کاویان به عنوان نمونه ای از شرکتهای مطرح در کشور یاد کردیم شرکت های زیاد دیگری هم در امر تولید دیگ بخار و بویلر آب گرم و سایر محصولات فعالیت دارند نظیر : دیگ بخار ماشین سازی اراک ، دیگ بخار پاکمن و تعداد دیگری از شرکت های معتبر نام برد که سالیان زیادی در امر تولید دیگ بخار فعالیت داشته اند.

علاوه بر این شرکت های بزرگ و معتبر کارگاه های تولیدی زیادی که بیشتر آنها به صورت غیرمجاز فعالیت می‌کنند نیز وجود دارد که بیشتر فعالیت این کارگاه‌ها برای تولید دیگ های بخار ارزان قیمت و بی کیفیت برای شرکت های نوپا می باشد خرید دیگ بخار از این نوع سازنده ها دارای ریسک بالایی می باشد چون مسئولیتی در قبال محصولات تولیدی خود ندارد.

نحوه تولید دیگ بخار

ساخت و تولید دیگ بخار و دیگ آب گرم دارای مراحل مختلفی می باشد و برای آنکه دیگ بخاری با کیفیت و استاندارد تولید شود باید مراحل زیر طی شود .

می خواهیم شما را با نحوه تولید دیگ بخار در کارخانه شرکت کاویان آشنا کنیم و پروسه ای که طول میکشد تا یک دیگ با کیفیت در اختیار مشتری قرار بگیرد را توضیح خواهیم داد. پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

ساخت دیگ بخار
ساخت دیگ بخار

مرحله اول : تهیه مواد اولیه جهت ساخت دیگ بخار

جهت تولید دیگ بخار یا بویلر آب گرم باید از ورق های آتشخوار و همچنین قطعات با کیفیتی استفاده شود که اولین مرحله برای ساخت دیگ بخار تهیه این مواد می باشد که شرکت کاویان از مرغوب ترین قطعات و مواد اولیه جهت ساخت دیگ بخار استفاده می کند .

مرحله دوم : تایید مواد اولیه توسط کارشناسان شرکت کاویان

پس از آن که تجهیزات و مواد اولیه شامل لوله و ورق تهیه شد ورق ها و لوله های خریداری شده توسط کارشناسان شرکت کاویان به آزمایشگاه های معتبر ارسال می گردد و پس از انجام آزمایش جهت تایید جنس آنها از صحت جنس لوله و ورق و کیفیت آن اطمینان حاصل می نمایند.

مرحله سوم : فرایند برشکاری و نورد کاری

پس از تاییدیه جنس ورق و لوله توسط آزمایشگاههای معتبر مورد تایید اداره استاندارد و کارشناسان شرکت کاویان ، با توجه به سایز دیگ بخار لوله ها و ورق ها برشکاری خواهند شد و بعد از برشکاری ورق ها جهت نوردکاری توسط دستگاه نورد خواهند شد.

و همچنین متناسب با سایز دیگ بخار ، ورق شبکه دیگ بخار توسط برش سی ان سی برشکاری خواهد شد.

مرحله چهارم : فرآیند جوشکاری

پس از فرآیند برشکاری و نورد کاری فرآیند جوشکاری آغاز خواهد شد . جوشکاری توسط افراد متخصص و دارای گواهینامه تایید شده از اداره استاندارد جوشکاری خواهد شد و با توجه به نوع طراحی دیگ بخار جوشکاری در چند مرحله انجام خواهد شد و در هر مرحله توسط شرکت بازرسی مورد تایید اداره استاندارد جوش ها از لحاظ کیفیت توسط دستگاه اولتراسونیک یا رادیوگرافی تست و بررسی خواهند شد و در هر مرحله پس از تایید کارشناس مرحله بعدی آغاز می گردد.

خرید دیگ بخار
خرید دیگ بخار

مرحله پنجم : تست هیدرواستاتیک

پس از اتمام فرایند جوشکاری و انجام تست های جوش ، دیگ بخار توسط آب به اندازه یک و نیم برابر فشار طراحی نقشه دیگ بخار تحت فشار قرار می گیرد که این مرحله نیز زیر نظر بازرسین مورد تایید اداره استاندارد انجام می گیرد و در صورت نشتی لوله ها و قسمت های مختلف نشتی ها برطرف خواهد شد و بعد از تایید بازرس وارد مرحله بعد خواهیم شد.

مرحله ششم : عایق بندی با پشم سنگ و کاور کشی

بعد از تایید تست هیدرواستاتیک توسط بازرس مورد تایید اداره استاندارد فرایند عایق کاری دیگ بخار توسط پشم سنگ و همچنین روکش کاری توسط کاور انجام می گیرد و بعد از کاور کشی دیگ بخار رنگ آمیزی خواهد شد.

مرحله هفتم : نصب تجهیزات بر روی دیگ بخار

پس از اتمام رنگ آمیزی دیگ بخار ، تجهیزات دیگ بخار شامل پمپ آب ، مشعل ، کنترل کننده سطح آب ، پرشر سوئیچ ( کنترل کننده فشار ) ، تابلو مدار فرمان ، فشارسنج و نصب می گردد.

مرحله هشتم : تست نهایی دیگ بخار

در این مرحله از فرایند دیگ بخار استاندارد که مرحله پایانی آن می باشد دیگ بخار زیر نظر بازرس رسمی مورد تایید اداره استاندارد روشن می‌گردد و در فشار کاری مورد نظر کنترل کننده های فشار و همچنین شیر اطمینان یا سوپاپ اطمینان تنظیم می گردد و از صحت کارکرد قطعات کنترلی اطمینان حاصل می نمایند.

پس از انجام تست نهایی دیگ بخار آماده تحویل به خریدار خواهد شد. این فرآیند به ازای تمامی دیگهای بخار باید انجام بگیرد و تمامی مراحل تولیدی دیگ بخار که زیر نظر شرکت بازرسی مورد تایید اداره استاندارد انجام گرفته به صورت گزارشی تهیه و برای گزارش گواهینامه با هولوگرام شرکت بازرسی و شماره سریال منحصر بفرد برای دیگ بخار صادر میگردد.

گواهینامه به ازای هر دیگ بخار از لحظه آغاز ساخت دیگ تا مرحله آخر در آن به صورت گزارش کامل آمده است و یک گواهینامه با شماره سریال منحصر بفرد برای دیگ بخار صادر می گردد.

پس شما هنگام خرید دیگ بخار حتماً گواهینامه بازرسی که گزارشات تمامی این هشت مرحله در آن ذکر شده است با شماره سریال منحصر بفرد قابل پیگیری از اداره استاندارد را از سازنده خود بخواهید.

راندمان دیگ بخار
راندمان دیگ بخار

بویلر بخار غیر استاندارد

متاسفانه با پیدایش کارگاه های غیر مجاز تولیدی دیگ بخار به دلیل آنکه این کارگاه ها به صورت غیر مجاز کار می کنند و هیچکدام از این مراحل ذکر شده زیر نظر شرکت بازرسی انجام نمی گیرد.

دیگ بخار با سایزهای کوچک تر و با کیفیت مواد اولیه که قیمت تمام شده آن ها به مراتب پایین تر از دیگ بخار استاندارد می باشد می سازند و به دلیل عدم اطلاع خریدار از سایز دیگ بخار و این مراحل تولیدی و گواهینامه دیگ بخار باعث‌میشود بعضاً خریدارانی از این کارگاه های تولیدی به دلیل قیمت پایین خرید خود را انجام دهند.

انفجار دیگ بخار ( خرید دیگ بخار غیر استاندارد )

در صورتی که دانسته و نادانسته اقدام به خرید دیگ‌بخار غیر استاندارد نمایید در صورت بروز حادثه تمامی خسارات جانی و مالی را باید بپردازید. در صورتی که شما عبارت ” انفجار دیگ‌ بخار ” را در اینترنت سرچ نمایید اخبار های متنوعی از انفجار دیگ‌ های بخار را خواهید خواند.

تمامی این انفجارها مربوط به دیگ های بخار استاندارد می باشد و در صورت انفجار دیگ بخار خریداری شده باید خسارات وارد شده به کارخانه خود و همچنین دیه های مربوط به افراد حادثه دیده را بپردازید و متاسفانه شاهد موارد بسیار زیادی شده ایم که صرفاً جهت خرید دیگ بخار ارزان قیمت باعث به وجود آمدن حوادث غیر قابل جبران شده است.

انفجار دیگ بخار
انفجار دیگ بخار

هنگام خرید دیگ بخار باید دقت بسیار زیادی به خرج دهید و در صورتی که شما از شرکتها و کارگاههای مختلف استعلام قیمت دیگ بخار بگیرید متوجه اختلاف قیمت بسیار زیاد شرکت ها و کارگاه ها با همدیگر خواهید شد که این اختلاف قیمت ها مربوط به نحوه تولید و استانداردهای دیگ بخار می باشد امیدواریم توانسته باشیم شما را در انتخاب دیگ بخار کمک کرده باشیم.

در صورتی که نیاز به مشاوره در زمینه انتخاب و خرید دیگ بخار دارید میتوانید با شماره های موجود در سایت با ما تماس بگیرید. کارشناسان ما با حوصله فراوان پاسخگوی تمامی سوالات شما عزیزان هستند.