دیگ بخار

ساخت دیگ بخار

دیگ بخار

در این مقاله در مورد دیگ بخار چیست ؟ و انواع دیگ بخار میپردازیم و به صورت مختصر دیگ بخار فایرتیوب و واترتیوب را مورد بررسی قرار خواهیم داد. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

دیگ بخار ( کاربردی )

دیگ بخار در واقع مخزنی بسته دارای کوره و تعدادی لوله می باشد که آب از طریق یک پمپ وارد دستگاه خواهد شد و از طریق مشعلی که بر روی دستگاه نصب می باشد آب تبدیل به بخار خواهد شد و از بخار در صنایع مختلف نظیر صنایع بلوک زنی ، جدول زنی ، شستشوی مخازن سی ان جی ، مرغداری و دامداری ها ، صنعت پرورش قارچ‌ ، بیمارستان ، خوراک دام و طیور و همچنین در بسته بندی مواد غذایی و شرینگ به کار میرود.

صنایع مختلف نظیر صنایع غذایی ، پتروشیمی ، بتن سازی ، گلخانه ها و سالن های پرورش قارچ به انرژی گرمایی نیاز دارند و از دیگ بخار برای تامین انرژی گرمایی استفاده میکنند.

یکی دیگر از ویژگی هایی که از دیگ بخار در صنایع مختلف جهت گرما استفاده می کنند این است که دمای بخار با توجه به فشار کاری آن متغیر است و می توان دمای بخار را در دماهای مختلف تنظیم نمود به صورتی که هرچقدر فشار کار دیگ بخار بالاتر باشد ، بخار تولیدی نیز دارای حرارت بیشتری می باشد.

دیگهای بخار در در مدلهای مختلف تک پاس ، دو پاس و سه پاس (راپردار ، وت بک ، درای بک ) تولید می شود که راندمان هر کدام از این مدل ها با همدیگر فرق دارد هر چقدر تعداد پاس ها بیشتر شود راندمان دیگ بخار بالاتر می‌رود و مصرف سوخت به مراتب پایین تر خواهد بود.

دیگ بخار - بویلر بخار
دیگ بخار – بویلر بخار

دیگ بخار ایستاده

دیگ بخار ایستاده معمولاً در ظرفیتهای پایین تر از ۵۰۰ کیلوگرم در ساعت تولید می شوند تولید کنندگان دیگ بخار یا شرکت‌های سازنده بویلر بخار مطابق استاندارد دیگ های بخار را تولید می کنند دلیل ساخت کمتر دیگهای ایستاده بیشتر به دلیل بحث مصرف سوخت می باشد.

از دیگ های بخار ایستاده معمولاً در خشکشویی ها و مکان هایی که به بخار کم نیاز دارند استفاده می شود معمولاً ظرفیت تولیدی دیگ بخار ایستاده بین ۳۰ تا ۵۰۰ کیلوگرم بر ساعت می باشد.

شرکت کاویان مفتخر است اعلام نماید که دیگ های بخار فایر تیوب خود را به شهرهای بزرگ مانند تهران ، شیراز ، اصفهان ، تبریز ، اهواز ، مشهد و سرتاسر کشور مطابق استاندارد بین المللی ارسال نموده است.

دیگ بخار افقی

دیگ بخار افقی از ظرفیت ۵۰ کیلوگرم تا ظرفیت های بالا قابل تولید می باشند بهترین نوع دیگ های بخار دیگ های بخار افقی می باشد که معمولاً مدل های ۲ پاس ، ۳ پاس و حتی ۴ پاس می باشد.

بدنه این نوع دیگ ها از ورق های آلیاژی آتشخوار 17Mn4 می باشد نوع ورق مصرفی در دیگ بخار در طول عمر و امنیت دستگاه بسیار مهم می باشد مطابق استاندارد ملی و بین المللی تنها فرقی که در ساخت دیگ بخار قابل استفاده می باشد  ورق آلیاژی آتشخوار 17Mn4 می باشد.

این نوع ورق ها به دلیل داشتن منگنز از استحکام کششی و مقاومت بالایی هم در مقابل آب و هم در مقابل آتش برخوردار می باشند و لازمه استاندارد بودن دیگ بخار استفاده از این نوع ورقها می باشد و شرکت سازنده موظف است که برگه آزمایش و تاییدیه ورق که در آن نوع ورق مشخص شده است را در اختیار مشتری قرار دهد.

فروش دیگ بخار
فروش دیگ بخار

طرز کار بویلر بخار

به طور کلی طرز کار دیگ بخار به این شکل می باشد که آب در داخل مخزن دیگ وارد می شود و سپس توسط گاز طبیعی ، گازوئیل ، مازوت ، زغال سنگ و یا المنت های الکتریکی آب داخل مخزن گرم و تبدیل به بخار می شود.

به دلیل اینکه مخزن دیگ بخار یک فضای کاملاً بسته میباشد و بخار جایی برای خارج شدن ندارد کم کم فشار دستگاه به مرور بالا و بالاتر می رود و با توجه به قطعات کنترلی که روی دستگاه نصب می باشد .

با توجه به نوع کار و دمای بخار مورد نیاز در صنعت مورد نیاز ، فشار زمانی که به درجه دلخواه رسید دیگ بخار خاموش می گردد و سپس بخار تولید شده از طریق شیر خروجی بخار به سیستم وارد می شود و می توان از حرارت بخار در صنایع مختلف استفاده نمود.

فروش دیگ بخار

فروش مستقیم دیگ بخار استاندارد توسط شرکت کاویان بویلر و از کارخانه می باشد جهت استعلام دیگ بخار و مشخصات فنی دیگ بخار لطفاً با کارشناسان ما تماس بگیرید.

دیگ بخار ۵ تنی

دیگ بخار با ظرفیت تولید ۵ تن بخار در ساعت یا ۵ هزار کیلوگرم در ساعت از مدل فایر تیوب دارای پلاک استاندارد و گواهینامه بازرسی آماده تولید و عرضه می باشد لطفاً جهت استعلام دیگ بخار پنج تنی با کارشناسان ما تماس بگیرید.

بویلر بخار ۳ تنی

دیگ‌بخار ستونی با ظرفیت تولید ۳ هزار کیلوگرم بخار در ساعت با مشعل گازی گازوئیلی مازوت و زغال سوز و با سیستم کنترل کارکرد اتوماتیک آماده ارائه می باشد.

بویلر بخار ۲ تنی

دیگ بخار ۲ تنی با با ظرفیت تولید ۲۰۰۰ کیلوگرم بخار در ساعت با سه پاس گردش حرارتی دارای گواهینامه بازرسی و پلاک استاندارد ملی جهت خرید دیگ بخار ۲ تنی با ما تماس بگیرید.

دیگ بخار چگونه کار میکند ؟

در مورد طرز کار دیگ بخار قبلا صحبت کرده بودیم اما در رابطه با طرز کار بعد از راه اندازی دیگ بخار برای نگهداری و افزایش طول عمر بویلر بخار به چند مورد باید دقت شود.

دیگ بخار سالانه به باید به طور مرتب بازدید شود از طریق دریچه های بازرسی هندهول و منهول می توان به داخل دیگ دسترسی پیدا کرد و دیگر را از لحاظ رسوب و سلامتی بازرسی کرد همچنین یکی از قطعات خیلی حساس نصب شده بر روی دیگ بخار سوپاپ اطمینان می باشد که باید به طور مرتب بازرسی شود و از صحت عملکرد آن اطمینان حاصل شود.

اصولاً در هر کارخانه ای که در آن دیگ بخار وجود دارد باید یک نفر متخصص به عنوان اپراتور دیگ بخار به طور دائم در کنار دیگ بخار قرار بگیرد تا هم دیگ بخار را از لحاظ سلامت و هم از لحاظ امنیت تامین نماید.

متاسفانه خیلی از کارخانه ها برای کاهش هزینه ها از استخدام کردن یک نفر متخصص برای تعمیر و نگهداری و اپراتوری دیگ بخار پرهیز می کنند در صورتیکه متخصص باعث می شود دیگ بخار سالیان طولانی و بدون نقص و عیب به کار خود ادامه دهد.

فروش بویلر بخار استاندارد

فروش دیگ بخار شرکت کاویان از بهترین تجهیزات و مواد اولیه استفاده شده است در صورتی که ورق های خریداری شده قبل از به کارگیری به صورت کامل آزمایش می شوند و همچنین لوله های مورد استفاده در ساخت دیگ بخار آزمایش می‌شوند و هم ورق و هم لوله ها دارای گواهینامه بازرسی می باشند.

و همچنین این شرکت در ساخت دیگ های بخار خود از قطعات مرغوب و برندهای مشهور استفاده می‌نماید که این موضوع باعث بالا بردن سطح کیفیت دیگ بخار و سایر محصولات این شرکت می شود.

تمامی قطعات استفاده شده در دیگ بخار شرکت کاویان بر اساس استانداردهای جهانی انتخاب شده است فروش دیگ بخار در مدل ها و سایز های متعدد و در فشار های کاری متفاوت انجام می گیرد.

تمامی محصولات این شرکت دارای گارانتی و خدمات پس از فروش می باشند و گستره خدمات پس از فروش شرکت کاویان به وسعت ایران عزیز می باشد و در تمامی نقاط کشور پشتیبان مشتریان خود خواهیم بود.

دیگ های شرکت بخار کاویان دارای نقشه های تایید شده از اداره استاندارد میباشند و همچنین دارای برچسب انرژی و گواهینامه بازرسی حین ساخت  و پلاک استاندارد ملی می باشند.

ساخت دیگ بخار
ساخت دیگ بخار

کاربرد دیگ بخار

دیگ بخار کارایی بسیار زیادی دارد به عنوان مثال می توان به کاربرد دیگه بخار در کارواش ها رستوران ، هتل ها و اماکن عمومی و حتی فروشگاه‌های کوچک و بزرگ اشاره کرد دیگ بخار در صنایع ساخت یونولیت ، نساجی ، مرغداری و دامداری پالایشگاه ها و صنایع لبنی مورد استفاده قرار می گیرد.

قیمت انواع دیگ بخار

دیگ های بخار شرکت کاویان در ظرفیت های متفاوت می باشد و ظرفیت ۵۰ کیلوگرم بر ساعت تا تناژ بالا ساخته می شود و قیمت دیگ بخار بستگی به ابعاد و فشار کاری دیگ بخار می باشد.

دیگ بخار یک تن

دیگ بخار یک تن شرکت کاویان ساخته شده بر اساس استاندارد جهانی و با ظرفیت خروجی بخار هزار کیلوگرم بر ساعت می باشد.

مشخصات فنی دیگ بخار یک تنی

جنس ورق محفظه تحت فشار شامل پوسته کوره و شبکه از نوع ورق آلیاژی 17Mn4 می باشد که این ورق اصطلاح آن در بازار به ورق آتشخوار معروف است. مشعل این دیگ قابلیت کارکرد با سوخت های گاز طبیعی گازوئیل و مازوت می‌باشد تمامی قسمت دیگ های بخار با استفاده از پشم سنگ عایق بندی شده است و با کاور استیل پوشانده شده است.

دیگ بخار ۳ تن

دیگ بخار ستون با ظرفیت تولید سه هزار کیلوگرم بخار در ساعت برای مصارف بزرگ استفاده می شود گردش حرارتی در داخل این دیگ به صورت سه مرحله ای می باشد.

مشخصات فنی بویلر بخار ۳ تن

مشعل این دیگ با ظرفیت دو میلیون و ۲۵۰ هزار کیلو کالری می باشد و همچنین پمپ آن از نوع طبقاتی می باشد این دیگ نیز همانند دیگ بخار یک تن تمامی ورق های استفاده شده در محفظه تحت فشار از نوع ورق آتشخوار آلیاژی منگنز دار می باشد که در مقابل خوردگی آب و آتش مقاوم است و همچنین مشعلی آن بر اساس انتخاب مشتری در حالت های گازسوز و گازوئیل سوز مازوت سوز و سوخت زغال سنگ می باشد بدنه این دیگر نیز کاملا عایق بندی شده است و از هدر رفتن حرارت جلوگیری به عمل می آید.

دیگ بخار ۵ تن

دیگ بخار ۵ تن با قدرت تولید پنج هزار کیلوگرم بخار در یک ساعت و در فشارهای کاری بالا و همچنین مجهز به سیستم سه پاس حرارتی می باشد.

مشخصات فنی بویلر بخار ۵ تنی

تمامی ورق استفاده شده در قسمت تحت فشار از نوع ورق آلیاژی آتشخوار 17Mn4 میباشد و تمامی تیوب های استفاده شده در دستگاه از نوع S.T 35.8 می باشد و همچنین نوع مشعل این دیگ قابلیت کارکرد با سوخت های متنوع می باشد و پمپ آب این دیگ نیز از مدل طبقاتی می باشد.

دیگ بخار پنج تن دارای دریچه منهول و هندهول می باشد که در زمان تعمیر و نگهداری کار تعمیر و نگهداری را آسان می کند.

دیگ بخار ۱۰ تنی

دیگ بخار ۱۰ تن یکی دیگر از محصولات شرکت کاویان میباشد که توانایی تولید ده هزار کیلوگرم بخار در ساعت می باشد و سیستم تولیدی این دیگ به صورت ۳ و ۴ پاس می باشد که از راندمان بسیار بالایی برخوردار است.

مشخصات فنی دیگ بخار ۱۰ تنی

لوله های استفاده شده در این دستگاه از نوع لوله های آتشخوار S.T 35.8 می باشد.

پمپ دستگاه از نوع طبقاتی و جنس پروانه آن استیل می باشد.

و همانند تمام محصولات دیگر محفظه تحت فشار این دیگ نیز از نوع ورق آلیاژی دارای منگنز می‌باشد.

مشعل دیگ بخار ۱۰ تن بر اساس انتخاب مشتری در سوخت های گاز گازوئیل مازوت سه گانه سوز دوگانه سوز و سوخت زغال سنگ تولید می شود.

شرکت کاویان مفتخر است اعلام کند دیگ های بخار تولیدی این شرکت به شهرهای مختلف نظیر تهران ، گرگان ، یزد ، اصفهان‌ ، تبریز ، ارومیه ، رشت ، ساری ، مشهد ، نیشابور، سبزوار اردبیل ، کرج ، ایلام ، بوشهر ، شهرکرد ، بیرجند ، اهواز ، بجنورد ، زاهدان ، شیراز ، قم ، سنندج ، کرمان و فروش دیگ بخار در کرمانشاه خرم آباد اراک همدان ارسال کرده است و شما می توانید با استفاده از هماهنگی های صورت گرفته از نزدیک های بخار را بازدید نمایید.