فرآیند تولید دیگ بخار

دیگ بخار اراک

فرآیند تولید دیگ بخار

در مقاله پیشرو پس از معرفی کامل دیگ بخار به بررسی فرآیند دیگ‌های بخار پرداخته‌ایم، سپس با گذر از کاربرد این تجهیزات در صنایع و چگونگی افزایش راندمان آن‌ها، مقاله را با معرفی روش‌های تولید بویلر بخار به انتها رسانده‌ایم، پس با ما همراه باشید و این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

معرفی کامل دیگ بخار

دیگ بخار اراک
دیگ بخار اراک

پیش از خرید هر محصولی باید اطلاعات کافی و لازم در رابطه با کارکرد و استفاده آن محصول به دست بیاورید تا بتوانید با آگاهی کامل نسبت به خرید آن اقدام کنید. اگر شغل شما به گونه‌ای است که نیازمند خرید دیگ بخار هستید، سؤالات متعددی در خصوص دیگ بخار یک تن، دیگ بخار 5 تن، دیگ بخار 3 تن، دیگ بخار 10 بار ذهن شما با به خود مشغول کرده است.

پیش از خرید بویلر بخار و همچنین پیش از خرید دیگ آب گرم، بایستی اطلاعات جامعی در خصوص قیمت دیگ آب گرم، قیمت دیگ بخار 500 کیلویی و همچنین قیمت دیگ بخار استاندارد داشته باشید.

سازندگان دیگ بخار تمام تلاش خود را به کار گرفته‌اند تا محصولی مرغوب‌تر و با کیفیت‌تر روانه بازار کنند. در این قسمت از مقاله می‌خواهیم به این سؤال که “دیگ بخار چیست؟” پاسخ دهیم.

اگر بخواهیم به این سؤال با زبان ساده پاسخ بگوییم، باید این گونه پاسخ را بیان کنیم که دیگ بخار وسیله‌ای است که آب مایع را از طریق گرفتن انرژی گرمایی تبدیل به بخار آب می‌کند. باید بدانید که دیگ‌های بخار در صنعت از کاربرد گسترده و فراوانی برخوردار می‌باشند و همین امر موجب اعتبار دهی به استفاده از آن‌ها شده است.

اما نحوه کارکرد دیگ بخار چگونه است؟ همانطور که در پاراگراف قبل اشاره کردیم، دیگ بخار با دریافت انرژی می‌تواند آب مایع را تبخیر کرده و به بخار آب تبدیل نماید، اما دیگ بخار چگونه از این انرژی استفاده می‌کند؟

باید بدانید که دیگ‌های بخار انرژی گرمایی که دریافت می‌کنند را از طریق “مشعل” خود به انرژی درونی تبدیل می‌کنند. این انرژی درونی افزایش یافته آب مایع درون دیگ بخار، موجب می‌شود تا آب مایع تبخیر شده و به بخار آب تبدیل شود.

بنابر مطالبی که ذکر شد، دیگ‌های بخار تجهیزات بسیار مهمی هستند، در این مقاله به بررسی فرآیند دیگ‌های بخار پرداخته‌ایم، سپس با گذر از کاربرد این تجهیزات در صنایع و چگونگی افزایش راندمان آن، مقاله را با معرفی روش‌های تولید بویلر بخار به انتها رسانده‌ایم، پس با ما همراه باشید و این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

فرآیند تولید بخار

دیگ بخار کوچک
دیگ بخار کوچک

در بخشی از معرفی کامل دیگ بخار اشاره‌ای کوچک به فرآیند تولید بخار توسط دیگ‌های بخار کردیم. همانطور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، دیگ‌ بخار انرژی گرمایی را که دریافت می‌کند در جهت تبخیر آبی که در مخزن آن قرار دارد، به گرمای تبخیر تبدیل نموده و این موجب می‎شود تا انرژی بسیار زیادی در دیگ ذخیره شود.

این انرژی حرارت را تقویت کرده و موجب انتقال آن به تک تک مولکول‌های آب در حالت مایع می‌شود، این انتقال انرژی به مولکول‌های آب انرژی درونی تک تک مولکول‌ها را افزایش داده که به تبع آن انرژی درونی کل مایع درون مخزن افزایش پیدا کرده و موجب تبخیر آن می‌شود.

لازم به ذکر است که جهت جا به جا شدن بخار آب تولید شده، از فشاری استفاده می‌شود که در خود سیستم بخار تولید می‌شود. بنابراین برای جا به جایی آن نیازی به پمپ نیست.

باید بدانید که در صنعت، بخاری که به این صورت تولید می‌شود، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، سازندگان دیگ بخار جهت تولید محصولات با کیفیت‌تر و مرغوب‌تر در حال رقابت با یکدیگر هستند تا جایی که بتوانند دیگ‌های بخاری را تولید کنند که توانایی تولید بخار آب با کیفیت را داشته باشد .

همچنین تلاش این سازندگان در جهت تولید تجهیزاتی است تا بتواند بخار آب را پیوسته و مداوم تولید نماید و از فشار بالای کافی و لازم جهت انتقال بخار آب برخوردار باشد.

لازم به ذکر است که در ابزار و تجهیزاتی مانند بویلرها، محل ذخیره آب مایع متفاوت بوده و به نوع دیگ بخار بستگی دارد، این محل ذخیره می‌تواند درون درام یا لوله باشد، باید بدانید که در هر نوعی از دیگ‌های بخار، گرم شدن آب مایع ذخیره شده توسط مشعل انجام گرفته و از آن جا به سیستمی که وظیفه مصرف بخار آب را دارد، منتقل می‌شود.

راندمان دیگ بخار

دیگ بخار صنعتی
دیگ بخار صنعتی

ابتدا اجازه دهید معنای دقیق راندمان را برای شما شرح دهیم، سپس به راه‌های افزایش راندمان دیگ بخار می‌پردازیم. در حالت کلی راندمان به معنای صرف انرژی کم‌تر جهت تولید محصولات بیش‌تر، مرغوب و با کیفیت است.

باید بدانید اگر یک محصول در هر نوعی که باشد، در روند کاری که انجام می‌دهد، نتواند به تعریفی که از راندمان ذکر کردیم، جامع عمل بپوشاند، آن محصول نه تنها تولید مرغوبی نداشته بلکه مصرف سوخت را که از هر نوعی می‌تواند باشد، بالا برده و موجب هدر دادن انرژی می‌شود.

در دیگ‌های بخار نیز این موضوع مهم صدق می‌کند. اگر می‌خواهید از موضوع حفظ کیفیت و راندمان مناسب یک دیگ بخار مطمئن شوید، باید محصول مورد نظر دارای نشان استاندارد باشد.

باید بدانید که در جهت افزایش دادن راندمان ذکر شده در دیگ‌های بخار اقدامات مفیدی صورت گرفته است. از جمله این اقدامات می‌توان به نصب تجهیزات و ابزار پیش گرمایش که جهت استفاده در هوای ورودی مشعل مورد استفاده قرار می‌گیرد، نصب توربولاتور و همچنین نصب اکونومایزر اشاره کرد.

روش‌های تولید بویلر بخار

سختی گیر دیگ بخار
سختی گیر دیگ بخار

روش‌های تولید دیگ بخار یا بویلر بخار به دو صورت فایر تیوب یا لوله آتشی و واتر تیوب یا لوله آبی می‌باشد. این دو نوع دیگ بخار ساختار و کارکردی متفاوت با یکدیگر دارند. دیگ‌های لوله آتشی یا فایر تیوب از یک محفظه یا مخزن بسته تشکیل شده که تعداد زیادی لوله عبور دهنده بخار داغ در آن وجود دارد که اطراف این لوله‌ها در درون محفظه را، آب فراگرفته است.

این لوله‌های داغ یا آتشین که لوله‌های بخار داغ نیز نامیده می‌شوند، آب درون محفظه را گرم کرده و با افزایش انرژی درونی آب مایع، آن را تبخیر می‌کنند.

در دیگ‌های لوله آبی یا واتر تیوپ بر خلاف فایر تیوپ، آب درون لوله‌ها قرار می‎گیرد و بخار داغ، اطراف لوله‌ها را فرا می‌گیرد. در این دیگ‌ها به دلیل این که در ساخت آن‌ها، تعداد زیادتری لوله آبی استفاده شده، در نتیجه توانایی تولید گرمای وسیع‌تری را نیز دارند.

علاوه بر آن در این نوع دیگ‌ها نسبت به نوع فایر تیوپ، حرکت و جا به جایی آب بسیار سریع‌تر صورت گرفته و دلیل آن را جریان حرارتی می‌دانند. این موضوع باعث شده تا دیگ‌های واتر تیوب از راندمان بیش‎تری نیز برخوردار باشند. لازم به ذکر است که فشار بسیار زیادی که در دیگ‌های لوله آبی یا واتر تیوپ می‌توان به وجود آورد به حدی است که این فشار می‌تواند تا 2140 kg/cm نیز برسد.