بویلر بخار ( دیگ بخار صنعتی )

بویلر بخار - دیگ بخار صنعتی

بویلر بخار ( دیگ بخار صنعتی )

در این مقاله می خواهیم در مورد مزایای دیگ بخار صنعتی و کاربرد آن در صنایع مختلف و همچنین بررسی مختصر انواع دیگ بخار فایرتیوب و واترتیوب را بررسی کنیم. پس تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید.

دیگ بخار صنعتی –  بویلر بخار

دستگاه های دیگ بخار صنعتی در واقع دستگاهی هستند که جهت تامین انرژی برای صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در واقع می‌توان گفت که دیگ بخار در اکثر صنایع مختلف مانند صنایع غذایی ، تولید لاستیک ،کاغذ سازی و همچنین دیگ بخار در بیمارستان ، هتل‌ها و غیره اشاره کرد.

اصلی ترین قسمت یک سیستم صنعتی ، دیگ بخار می باشد که از طریق تبدیل کردن آب به بخار و استفاده از دمای بخار در سیستم دیگ بخار مورد استفاده قرار می گیرد.

استفاده از بخار تولید شده توسط دیگ بخار در صنایع مختلف معمولاً به دو صورت می باشد حالت اول بخار مصرف شده دیگر به چرخه باز نمی گردد.

ولی در بسیاری از صنایع بعد از آن که از بخار استفاده لازم انجام گرفت بخار دوباره تبدیل به آب شده و مجدداً وارد دیگ بخار خواهد شد و به دلیل اینکه بخاری که تبدیل به آب شده است از دمای بالایی برخوردار است و آب گرم وارد دیگ بخار خواهد شد باعث کاهش چشمگیر مصرف سوخت و افزایش راندمان و همچنین افزایش طول عمر دیگ بخار خواهد شد.

سازندگان دیگ بخار

امروزه با پیشرفت تکنولوژی سازندگان دیگ بخار و تولیدکنندگان به دنبال طراحی و ساخت بهترین نوع دیگ بخار می باشد دیگ بخار صنعتی در بیشتر صنایع مانند پتروشیمی ، نساجی ، ساخت یونولیت و غیره به کار می‌رود.

دیگ بخار صنعتی عبارت است از دستگاهی که با استفاده از یک نیروی گرمایی مانند سوخت گاز و گازوئیل ، المنت یا زغال سنگ آب را تبدیل به بخار می کند از بخار در بیمارستانها جهت استرلیزه کردن زباله های عفونی استفاده می گردد.

کاربرد دیگ بخار در بیمارستان

زباله های بیمارستانی مانند زباله های خانگی نیستند و زباله های بیمارستانی قبل از آنکه دفن شوند باید توسط سیستمی حرارت داده شوند و در واقع می توان گفت باید استرلیزه شوند.

استرلیزه کردن زباله های بیمارستانی جهت امحاء زباله با استفاده از بخار تولید شده توسط دیگ بخار در بیمارستان صورت می گیرد.

 

بویلر بخار - دیگ بخار صنعتی
بویلر بخار – دیگ بخار صنعتی

 

مزایای دیگ بخار صنعتی

دیگ بخار صنعتی دارای فشار کاری متفاوت می باشد دمای بخار با فشار بخار رابطه مستقیم دارد هر چقدر دمای بخار بالاتر باشد قطعاً فشار کاری آن نیز بالاتر می باشد.

در صنایع مختلف با توجه به دمای بخار مورد نیاز می توان فشار دیگ بخار را تنظیم نمود این یکی از ویژگی‌های بسیار مثبت دیگ بخار صنعتی می باشد.

قیمت دیگ بخار صنعتی

قیمت دیگ بخار صنعتی به پارامتر هایی نظیر سایز دیگ بخار ، فشار کاری دیگ بخار ، سازنده دیگ بخار و قطعات استفاده شده در دیگ بخار بستگی دارد.

جهت خرید دیگ بخار برای صنایع مختلف بهتر است علاوه بر خرید دیگ بخار ، سختی گیر رزینی ، دی اریتور یا منبع کندانس نیز خریداری شود این تجهیزات باعث افزایش طول عمر دستگاه و همچنین بالا بردن راندمان دستگاه می شوند.

دی اریتور دستگاهی است که باعث می شود گازهای خورنده از آب جدا شود و آبی عاری از گازهای خورنده وارد دیگ بخار شوند و به دلیل آنکه از آب تمیز و بدون گازهای خورنده استفاده خواهد شد طول عمر دیگ بخار بسیار بالاتر می رود.

دیگ بخار صنعتی در چه صنایعی کاربرد دارد ؟

دیگ بخار صنعتی در صنایع پتروشیمی ، کارخانجات غذایی ، صنایع نظامی ، تولید و پرورش قارچ ، دامداری ، دیگ بخار دام و طیور ، کشتی سازی ، ساخت یونولیت ، خشک کردن بتن ،کارخانه قند ، تولید نبات ، لاستیک سازی ، اتو بخار خشکشویی و موارد بسیار زیادی استفاده می شود.

دیگ بخار صنعتی
دیگ بخار صنعتی

انواع دیگ بخار صنعتی

دیگ های بخار صنعتی به سه دسته دیگ بخار فایر تیوب ، دیگ بخار صنعتی واترتیوب و دیگ بخار صنعتی برقی یا المنتی تقسیم می شوند در زیر این سه نوع دیگر را بررسی خواهیم نمود.

دیگ بخار صنعتی فایر تیوب

دیگ بخار صنعتی فایرتیوب شامل مخزن کوره و تعدادی لوله می باشد در دیگ بخار فایر تیوب حرارت از داخل کوره عبور پیدا می کند و در آخر از طریق لوله‌های کارگذاری شده در داخل دستگاه حرارت به سمت دودکش انتقال داده می‌شود و از طریق گرمایی که در داخل کوره ولوله وجود دارد آب داخل مخزن گرم و تبدیل به بخار میشود.

دیگ های بخار فایر تیوب در صنایع مختلف کاربرد دارند . محدودیتی که دیگ بخار فایر تیوب دارد فشار کاری آن می‌باشد دیگ بخار فایر تیوب که بر اساس استاندارد بریتانیایی B.S 2790 ساخته شده است به طور متوسط برای تولید بخار به حداقل ۳۰ دقیقه زمان نیاز دارد .

دیگ بخار صنعتی واتر تیوب

کارکرد دیگ بخار واتر برعکس دیگ بخار فایر تیوب می باشد در سیستم واتر تیوب به جای آنکه حرارت از داخل لوله ها عبور پیدا کند و آب داخل مخزن را گرم کند به این صورت است که آب در داخل لوله ها می باشد و از طریق حرارتی که به لوله ها داده میشود آب داخل لوله ها تبدیل به بخار میشود.

از ویژگی‌های مثبت دیگ بخار واتر تیوب تولید سریع بخار می باشد که در زمان ۵ الی ۸ دقیقه بخار تولید می نماید و همچنین ویژگی بسیار مثبتی که دارد توانایی تولید دیگ بخار در فشار کاری بسیار بالا می باشد و عمده استفاده دیگ بخار واتر تیوب در پالایشگاه ها و نیروگاه ها می باشد که بخار پرفشار نیاز دارد دیگ بخار واتر تیوب را می‌توان در فشار کاری ۷۰ بار و بالاتر نیز تولید نمود .

از معایب دیگ بخار واتر تیوب می توان به این پرداخت که به دلیل آن که قطر لوله کوچک می باشد باید کیفیت آب ورودی به داخل دیگ بررسی شود در صورتی که آب دارای املاح اضافی باشد به سرعت داخل لوله رسوب گرفته خواهد.

شد و نیاز به شستشوی لوله دیگ بخار با اسید خواهد بود همانطور که میدانید شستشو با استفاده از اسید باعث خوردگی لوله میشود و در صورتی که آب تزریق شده در داخل دیگ بخار دائماً دارای آهک باشد و شما دائماً لوله ها را با استفاده از اسید شستشو دهید طول عمر دیگ بخار به مراتب پایین تر خواهد آمد.

دیگ بخار صنعتی الکتریکی یا المنتی

این دسته از دیگ های بخار با استفاده از المنت برق کار می کند و در دو حالت برق تک فاز و برق سه فاز می باشد به دلیل مصرف بالای برق این نوع دیگ ها استفاده‌های محدود از این نوع دیگ می شود و ظرفیت دیگ تولید شده با استفاده از المنت های برقی بسیار محدود می باشد.

جهت دریافت مشاوره رایگان توضیح در مورد دیگهای بخار می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

در زیر لیست کوتاهی از صنایع مختلف که نیاز به دیگ بخار دارند را نام خواهیم برد.

دیگ بخار در صنایع زیر کاربرد دارند مانند : دیگ بخار صنایع نفتی ، صنایع کشاورزی ، صنعت خودروسازی ، تولید لبنیات ، صنایع شیمیایی ، رنگرزی ، صنایع الکتریکی و برقی ، صنایع دارویی ، پالایشگاهها ، کشتارگاه‌ها ، کارتن سازی ، صنایع لاستیک ، کارخانه قند ، کارخانه تولید نبات ، کارواش بخار و غیره کاربرد دارد.