دیگ بخار فایرتیوب و واترتیوب

دیگ بخار فایرتیوب

دیگ بخار فایرتیوب و واترتیوب

در این مقاله میخواهیم در مورد انواع دیگ بخار فایرتیوب و دسته بندی های آنها و همچنین در مورد دیگ بخار واترتیوب صحبت کنیم. پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

قیمت بویلر بخار دیگ بخار ، بویلر آبگرم

مهمترین بخش در موتورخانه ها و تاسیسات صنعتی دیگ بخار می باشد که باید اصول نگهداری بویلر بخار را رعایت کرد. و عملکرد آن ها افزایش دمای سیال با توجه به هدف سیستم تا یک حد مشخصی بالا می برند. و برای کاربردهای مختلف استفاده میشوند دیگ ها دارای انواع مختلفی می باشند که مهمترین آن ها دیگ بخار ، دیگ آب گرم و بویلر روغن داغ می باشد.

از نیروی بخار در صنایع مختلفی استفاده می گردد به عنوان مثال برای نیروی محرکه ی لکوموتیوهای قطار ، تولید برق ، انتقال انرژی ، صنایع غذایی و … استفاده می گردد.

بازدهی بویلر بخار

معمولاً راندمان دیگ بخار بین ۶۰ تا ۸۷ درصد متغیر میباشد همواره باید تلاش کنیم. که از هدر رفتن انرژی جلوگیری کنیم و تا حد امکان راندمان دیگ بخار را بالا ببریم.

با توجه به قانون بقا انرژی که در درس فیزیک خوانده ایم ، انرژی نه به وجود می آید و نه از بین می رود. بلکه از حالتی به حالت دیگر در می آید و در دیگ بخار نیز انرژی حاصل از سوختن گاز ، زغال سنگ یا مازوت به انرژی بخار تبدیل می شود.

منابع اتلاف انرژی در بویلر بخار

انرژی در بویلر های بخار در حالت های مختلف بین ۲۰ تا ۳۹ درصد از انرژی حاصل از سوختن گاز گازوئیل یا مازوت هدر میرود. که دلیل این اتلاف انرژی می تواند متفاوت باشد راههای متفاوتی جهت بالا بردن راندمان دیگ بخار وجود دارد که در ادامه به این راه ها اشاره خواهیم کرد.

راندمان دیگ بخار
راندمان دیگ بخار

برای کاهش اتلاف انرژی باید موارد زیر را انجام داد

کنترل هوای داخل دیگ بخار که از طریق مشعل این هوا وارد دیگ بخار می شود که باید میزان هوا و میزان سوخت مصرفی مشعل متناسب با یکدیگر باشد.

یکی دیگر از راههای کنترل اتلاف انرژی تمیز کردن کوره و لوله های انتقال حرارت داخل دیگ بخار می باشد و برای بالا بردن راندمان دیگ بخار می توان از توربولاتور استفاده کرد.

توربولاتور در داخل لوله های دیگ بخار قرار گیرد. و با به گردش درآوردن حرارت عبوری حاصل از احتراق باعث می شود. که استفاده بیشتری از از آن حرارت ببرید.

در بویلر های بزرگ استفاده از کوره های کاروگیت باعث بالا بردن راندمان دیگ بخار می گردد.

یکی دیگر از مواردی که در میزان راندمان دیگ بخار تاثیری می گذارد. نوع طراحی دیگ بخار می باشد بخار به دسته بندی های مختلفی تقسیم می شود که در زیر نام آنها را میبریم.

دیگ بخار تک پاس

دیگ بخار دو پاس

دیگ بخار سه پاس ( که در مدل های مختلفی ساخته میشود )

دیگ بخار سه پاس درای بک یا اصطلاحاً طاقچه ای

دیگ بخار سه پاس وت بک را پردار

تعداد پاس دیگ بخار به معنی تعداد گردش حرارت در داخل دیگ بخار می باشد. در دیگهای بخار تک پاس حرارت تولیدی مشعل به صورت یک مرحله‌ای از داخل دیگ عبور کرده و از طریق دودکش خارج می‌شود که بیشترین اتلاف انرژی مربوط به این نوع از دیگ های بخار می باشد هر چقدر تعداد پاس های دیگ بخار بیشتر باشد راندمان آن بالاتر خواهد بود.

بویلر واتر تیوب یا لوله آبی

از میان طراحی های مختلف دیگ بخار دو مدل که بیشترین استفاده در کشور را دارد دیگ بخار واتر تیوب و دیگ بخار فایر تیوب می باشد که تقریباً ۹۸% بخار موجود در داخل کشور از نوع دیگ بخار فایر تیوب می باشد.

بویلر بخار واتر تیوب به این صورت می باشد که آب یا سیال در داخل لوله هایی که تعبیه شده‌اند گردش می پیدا می کند و تبدیل به بخار میشود.

از بویلر واترتیوب بیشتر در پالایشگاه ها استفاده می شود و در جاهایی که به فشار خیلی زیاد نیاز باشد برای فشار بالاتر از از ۲۵ بار استفاده از بویلر واترتیوب مناسبترین گزینه می باشد.

دیگ بخار واترتیوب فشار کاری بالاتر از ۱۵۰ بار نیز می تواند باشد. و همچنین در صنایعی که نیاز به دمای بالا می باشد نیز استفاده از دیگ بخار واتر تیوب گزینه مناسبی می باشد چون دمای بخار رابطه مستقیم با فشار کاری آن دارد هر چقدر فشار کاری دیگ بخار بالاتر باشد دمای بخار نیز به مراتب بالا خواهد بود.

دیگ بخار واتر تیوب دارای مزایا و معایب خاص خودش می باشد که در زیر نام خواهیم برد.

مزایای دیگ بخار واتر تیوب

تولید سریع بخار

تولید بخار سوپرهیت

حجم بالای خروجی بخار

کیفیت بالای خروجی بخار

معایب دیگ بخار واتر تیوب

بالا بودن هزینه ساخت بویلر واتر تیوب

پیچیده تر بودن بویلر واتر تیوب

حساس بودن نسبت به سختی آب ورودی دیگ بخار

زمانبر بودن تعمیرات بویلر واتر تیوب

بالا بودن هزینه تعمیرات بویلر واترتیوب

خرید دیگ بخار
خرید دیگ بخار

بویلر فایر تیوب یا لوله آتشی

از پرمصرف‌ترین بویلر های بخار در کشور می‌توان به دیگ های فایرتیوب اشاره کرد. ساختار این گونه از بویلر ها به این صورت می باشد که دارای یک مخزن میباشد. که آب در آن قرار دارد و تعدادی لوله و کوره نیز در داخل دستگاه وجود دارند میزان آب داخل دیگ فایر تیوب کمی بالاتر از آخرین ردیف لوله های داخل دیگ می باشد و فضای باقیمانده به بخار تولید شده اختصاص می یابد.

در این نوع از بویلر های بخار گرمای تولید شده توسط مشعل از طریق کوره و لوله های داخل دیگ به سمت دودکش انتقال داده می‌شود و انرژی گرمایی را از طریق کوره و لوله ها به آب انتقال می دهند.

دیگ های بخار فایر تیوب دسته های مختلفی تقسیم بندی می شوند که در ادامه به بررسی تک تک این است دسته ها می پردازیم.

بویلر فایرتیوب تک پاس

در این نوع بویلر ها گازهای حاصل از احتراق یک بار طول دیگر را طی می‌کنند. و از طریق دودکش تعبیه شده بر روی دستگاه خارج می شود. این نوع دیگ ها به دلیل راندمان پایین معمولاً در ظرفیتهای پایین تر ساخته میشود.

دیگ بخار فایر تیوب ۲ پاس

بویلر های دو پاس همانطور که از اسمشان پیداست آتش یا گاز حاصل از احتراق دو مرتبه مسیر داخل دیگ را طی می‌کند و از دودکش خارج می شود این نوع از دیگ ها نسبت به دیگ های تک پاس دارای راندمان بالاتری می باشند.

بویلرهای فایرتیوب کوره برگشتی

این نوع از بویلر بخار عملکردشان ما بین دیگ بخار ۲ پاس و دیگ بخار سه پاس می باشد. در این نوع از بویلر ها انتهای کوره بسته شده و حرارت تولیدی مشعل در مرحله اول تا انتهای کوره می رود. و چون انتهای کوره بسته است حرارت مجدداً از طریق کوره به سمت مشعل برگشت داده میشود. و سپس در مرحله سوم حرارت از طریق لوله های داخل دستگاه بویلر به سمت دودکش هدایت می شود. در واقع دیگهای بخار کوره برگشتی می توان گفت که یک دیگ سه پاس ناقص می باشند.

بویلر بخار فایر تیوب ۳ پاس

در این نوع دیگ ها حرارت تولید شده در طی سه مرحله گردش در داخل دیگ بخار از دودکش خارج می شود این نوع دیگ ها نسبت به دیگ های قبلی دارای راندمان بالاتری می باشند.

دیگ های بخار سه پاس نیز به دو دسته تقسیم می شوند که در ادامه به بررسی این دو دسته از دیگ های بخار می پردازیم.

دیگ بخار فایرتیوب
دیگ بخار فایرتیوب

دیگ بخار سه پاس وت بک Wet Back

این نوع از دیگ ها دارای راپر می باشند که توسط آب احاطه شده است و گازهای حاصل از احتراق وارد محفظه راپر میشوند و سپس از طریق لوله های داخل دستگاه به سمت دودکش هدایت میشوند و از طریق دودکش خارج می‌شوند در واقع بالاترین راندمان دیگ بخار سه پاس مربوط به دیگ های بخار وت بک می باشد.

دیگ بخار سه پاس درای بک Dry Back

این نوع از دیگ های بخار که به دیگ های پشت خشک معروفند. در انتهای دیگ بخار مابین لوله های پاس ۲ و ۳ دارای یک طاقچه می باشد. که این دو پاس را از همدیگر جدا کرده است. در این نوع دیگ ها عمر طاقچه ها پایین می باشد و به صورت مرتب باید سالانه طاقچه بازسازی شوند.

مزایای بیمه در فایر تیوب | دیگ لوله آتشی

راندمان کاری بالا نسبت به هزینه تمام شده ساخت

کوتاه بودن زمان ساخت و امکان تولید تیراژ بالا

حمل و نقل آسان

طرز کار و اپراتوری ساده

بویلر یا دیگ چیست ؟

بویلر یا دیگ بخار در واقع یک منبع بسته می باشد که در آن آب از طریق گرمای حاصل از احتراق تبدیل به بخار می گردد و فشار کاری بخار با توجه به کاربرد دیگ در صنعت مورد نظر متفاوت میباشد دیگ های بخار از لحاظ دسته بندی به دو دسته چدنی و فولادی تقسیم می شوند بخاری چدنی برای تولید بخار کم فشار استفاده می گردند.

نکات قبل از خرید دیگ بخار

هنگام خرید دیگ بخار باید به موارد مختلفی توجه نمود باید بررسی کرد. که دیگ بخار دارای دریچه های هدهول – هندهول – منهول در قسمتهای مختلف جهت سرویس های دوره ای و حتی تعویض احتمالی تیوب های معیوب وجود داشته باشد و مورد بعدی ابعاد دیگ بخار و تجهیزات دیگ بخار  و وزن آنها جهت ورود به موتورخانه و نصب در محل بررسی گردد.

همچنین از لحاظ استاندارد و داشتن گواهینامه بازرسی حین ساخت نیز باید توجه داشته باشید چون از لحاظ قیمت و کیفیت دیگهای بخار بازرسی شده با دیگ های غیر بازرسی با همدیگر خیلی متفاوت می باشند.

قیمت و خرید دیگ بخار

با توجه به معیارهای مختلف از جمله ظرفیت و فشار کاری دیگ بخار و همچنین تجهیزات نصب شده روی دیگ بخار متفاوت می باشد. شما می توانید قیمت محصول موردنظر را با استفاده از مشاوره ی مشاوران شرکت کاویان استعلام کنید کنید. محصول سفارشی شما در کمترین زمان ممکن تولید و ارسال می گردد.