انواع دیگ بخار استاندارد

قیمت دیگ بخار

انواع دیگ بخار استاندارد

اگر قصد خرید دیگ بخار استاندارد،خرید دیگ آب گرم و یا خرید بویلر بخار را دارید. و اطلاعات خود را در زمینه دیگ بخار یک تن، دیگ بخار 5 تن، دیگ بخار 3 تن و دیگ بخار 10 بار بالا ببرید. در این مقاله قصد ما معرفی انواع دیگ بخار استاندارد و معرفی طبقه‌بندی انواع بویلرهای صنعتی به شما خواننده عزیز می‌باشد. پس با ما همراه باشید.

معرفی انواع دیگ بخار ( بویلر بخار )

بویلر بخار
بویلر بخار

اگر قصد خرید دیگ بخار استاندارد، خرید دیگ آب گرم و یا خرید بویلر بخار را دارید. باید اطلاعات خود را در زمینه دیگ بخار یک تن، دیگ بخار 5 تن، دیگ بخار 3 تن و دیگ بخار 10 بار بالا ببرید.

بدیهی است که اطلاع از قیمت دیگ بخار 500 کیلو، قیمت دیگ بخار استاندارد و همچنین قیمت دیگ آب گرم بسیار مفید و لازم بوده تا بتوانید با آگاهی کامل نسبت به خرید دیگ بخار اقدام کنید.

ممکن است در شروع کار سؤالاتی نظیر دیگ بخار چیست؟ کاربرد دیگ بخار به چه صورت است؟ ذهن شما را درگیر کرده و همچنین بخواهید بدانید سازندگان دیگ بخار چگونه انواع دیگ‌های بخار را تولید می‌کنند.

برای پاسخ به سؤال‌های خود باید از سایت‌های مختلف و یا کسانی که در این زمینه تجربه کافی دارند، کمک بگیرید. در این مقاله قصد ما معرفی انواع دیگ بخار استاندارد و معرفی طبقه‌بندی انواع بویلرهای صنعتی به شما خواننده عزیز می‌باشد. بنابراین مقاله را تا انتها با دقت مطالعه کنید.

سازندگان دیگ بخار استاندارد و تولید کنندگان بویلر صنعتی همواره در تلاش هستند، تا انواع مختلفی از این محصول را متناسب با کاربردی که دارند تولید نمایند. به نحوی که محصولات جدیدتر بتواند کلیه نا کارآمدی‌های ورژن‌های قدیمی را بر طرف نموده و از راندمان خوب و مناسبی نیز برخوردار باشند.

انواع دیگ بخار را به صورت زیر دسته بندی می‌کنند:

دیگ بخار آتشخوار ، دیگ کورنیش ، دیگ بخار لنکاشیر، دیگ بخار لوکوموتیو ، دیگ بخار اتاق معکوس ، دیگ بخار مرطوب ، دیگ بخار خشک یا سوپر هیت ، دیگ بخار با دو پاس حرارتی ، دیگ بخار سه پاس حرارتی ، دیگ بخار مدل درام ، دیگ بخار درام طولی ، دیگ بخار متقابل ، دیگ بخار استرلینگ ، دیگ بخار کم حجم توربو

دیگ بخار آتشخوار

قیمت دیگ بخار
قیمت دیگ بخار

نام دیگر دیگ بخار آتشخوار، بویلر دود یا دیگ دارای لوله و محفظه می‌باشد. انواع این دیگ‌ها دارای 25 تن ظرفیت و 17.5kg/cm حجم بخار تولیدی می‌باشند. ساختار دیگ بخار آتشخوار متشکل از تعدادی لوله فولادی به طول زیاد می‌باشد. که این لوله‌ها وظیفه عبور گازهای داغ را دارند. انواع دیگ بخار آتشخوار شامل دیگ کورنیش و دیگ بخار لنکاشیر می‌باشد.

دیگ بخار لوکوموتیو

ساختار دیگ بخار لوکوموتیو از سه بخش کوره دو جداره، بشکه که به شکل استوانه‌ای و به حالت افقی قرار داشته و در آن تعدادی لوله کوچک دودکش مانند وجود دارد، همچنین جعبه دودکش که جهت خروج گازهای تولیدی تعبیه شده است.

این نوع دیگ‌ها در موارد مختلفی نظیر موتور قابل حمل، غلتک بخار و یا موتور کشش مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این نوع از دیگ‌های بخار منبع تغذیه سوخت، سوراخ آتش بوده و بخار تولید شده در قسمت درونی دیگ تجمع پیدا می‌کند. و هنگامی که تحت تأثیر فشار زیادی قرار بگیرد، این بخار در قسمت بالایی پوسته جای می‌گیرد.

دیگ بخار اتاق معکوس

دیگ بخار ۲ تنی
دیگ بخار ۲ تنی

در دیگ بخار اتاق معکوس گازهای تولید شده از طریق اولین کوره یا اولین پاس به دومین لوله‌های تعبیه شده منتقل می‌شوند.

دیگ بخار مرطوب

علت نامگذاری دیگ بخار مرطوب این است که بخش زیرین یا تحتانی این دیگ کاملا مرطوب می‌باشد. به علاوه مخزنی که در بویلر وجود دارد، به صورت کاملا بسته نبوده و مانند محفظه احتراق تماماّ در آب فرو رفته است. در نتیجه گرما در این مدل دیگ بخار، به صورت مناسب و مطلوب در گازهای دودکش مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دیگ بخار خشک یا سوپر هیت

بخش زیرین یا تحتانی دیگ بخار خشک یا سوپر هیت توسط آب احاطه نشده، بلکه این بخش از دیگ در تماس با جو می‌باشد.

دیگ بخار با سه پاس حرارتی

باید بدانید که راندمان یا میزان کارایی دیگ بخار با سه پاس حرارتی نسبت به نوع دو پاس آن، بیش‌تر بوده و همچنین دمای پشته در نوع سه پاس از نوع دو پاس آن کم‌تر می‎باشد. سازندگان دیگ بخار در مدل دیگ بخار سه پاس، جهت جا به جا کردن حرارت، سه امکان را فراهم نموده‌اند. لازم به ذکر است که سطح مقطع هر پاس یا گذر دیگ‌های بخار بایستی متناسب با سرعتی باشد که گاز دودکش از آن برخوردار است.

دیگ بخار مدل درام

در این قسمت از مقاله به توضیح مختصری از انواع دیگ بخار مدل درام می‌پردازیم، با ما همراه باشید. در دیگ بخار درام طولی، مخزنی که حاوی آب مایع می‌باشد. در قسمت بالاتری از منبع گرما قرار گرفته است.

در این مدل آب خنک از لوله‌های شیب دار تعبیه شده، به سمت پایین سرازیر می‎شود. لازم به ذکر است که حرکت بخار مرطوب به حرکت و جا به جایی آب گرم وابسته است.

دمایی که در دیگ بخار متقابل به دست می‌آید. به صورت یکنواختی بوده و لوله‌های موجود در این مدل دیگ بخار، به گونه‌ای طراحی شده‌اند. که تعداد زیادی از آن‌ها به راحتی در دسترس استادکار قرار می‌گیرند.

در ساخت دیگ بخار استرلینگ از درام 3 بانده استفاده شده که آب مایع در 2 درام و نیز در لوله‌های تعبیه شده داغ می‌شود. و با افزایش انرژی درونی آب مایع، تبخیر شده و بخار حاصل از محل تولید شده به بخش خروجی سیستم منتقل می‌شود.

دیگ بخار کم حجم توربو به کار همزمان بخش تأمین کننده سوخت، اتصالات برقی لازم و کافی و همچنین به بخار و لوله‌های تعبیه شده مخصوص آب نیازمند است.

این مدل دیگ بخار دارای ویژگی‌های منحصر به فردی می‌باشد. که از آن‌ها می‌توان به تبخیر سریع، منتقل نمودن گرمای کانونی از طریق لوله‌های کوچک تعبیه شده، راندمان خوب احتراق، تعداد زیادی پاس تعبیه شده در آن که موجب می‌شود. تا گرما به خوبی منتقل شود و همچنین بازدهی و راندمان حرارتی فوق العاده اشاره کرد.