دیگ بخار کوچک

سختی گیر بویلر بخار

دیگ بخار کوچک

در این مقاله می‌خواهیم در مورد بویلر های کوچک و کاربرد آنها در صنایع توضیحاتی را ارائه کنیم و تفاوت دیگ بخار کوچک را با سایر دیگ های بخار توضیح خواهیم داد.

معرفی جامع انواع دیگ بخار کوچک و کاربرد آنها

دیگ بخار در صنایع بسیار زیادی در حال استفاده است و کاربردهای متنوعی دارد. ظرفیت دیگهای بخار با توجه به نیاز و نوع صنعت متفاوت میباشد.

در بعضی صنایع به دیگ بخار کوچک نیاز میباشد که در ادامه این مقاله به انواع بویلر های کوچک میپردازیم.

بسیاری از افراد به‌ دنبال خرید دیگ بخار ارزان قیمت هستند تا بتوانند نیاز خود را برطرف کنند اما افراد زیادی هم وجود دارند که اطلاعی از دیگ بخار و میزان نیاز سیستم کار خود به بخار را نمیدانند و اقدام به خرید دیگ بخار میکنند که در نهایت مجبور به خرید مجدد دیگ بخار به دلیل عدم کارایی دیگ قبلی می شوند.

برای آنکه چنین مشکلی برای شما پیش نیاید باید اطلاعات خود را در زمینه ی دیگ بخار و میزان بخار مورد نیاز در سیستم خود بالا ببرید.

از طرفی افردای هم هستند که به مطالعه و اطلاعات قبلی اقدام به خرید دیگ بخار می کنند که معمولا بهترین بویلر را برای صنعت خودشان انتخاب میکنند.

در صورتی که اطلاعات فنی در مورد دیگ بخار ندارید میتوانید به با کارشناسان فروش شرکت کاویان بویلر تماس بگیرید تا شما را در مورد انتخاب مناسبترین گزینه راهنمایی کنند و شما را به صورت کامل با انواع دیگ بخار و تجهیزات آنها آشنا میکنند.

دیگ بخار ایستاده
دیگ بخار ایستاده

کاربرد دیگ بخار کوچک

دیگ بخار کوچک کاربردهای متفاوتی دارد که معمولا در صنایعی که به بخار کمی نیاز داریم از دیگ بخار کوچک استفاده می شود و در ادامه به تعدادی از این صنایع اشاره میکنیم:

دیگ‌های بخار کوچک به سه دسته دیگ بخار کوچک ژنراتوری که با برق کار میکند و دیگ بخار ایستاده ( عمودی ) و دیگ بخار کوچک برقی تقسیم بندی می شوند.در ادامه به بررسی تک تک این دیگ ها میپردازیم.

ویژگی‌های دیگ بخار کوچک

معمولا این بویلر ها در مکانهایی که نیاز به بخار کم بوده یا نیاز به بخار با فشار پایین است استفاده می شود ، هرچند که میتوان در فشار های بالا نیز این بویلر ها را تولید کرد معمولا فشار کاری این نوع از دیگ های بخار حداکثر ۶ بار میباشد.

از مهمترین ویژگی های این دسته از بویلر ها آن است که نیاز به فضای زیادی برای نصب و راه اندازی ندارند، همچنین نصب و راه اندازی دیگ های بخار کوچک بسیار ساده تر از سایر بویلر ها میباشد.

این بویلر ها دارای سیستم کارکرد کاملا اتوماتیک هستند و تمامی مراحل آبگیری و تولید بخار به صورت خودکار میباشد.

سوخت مصرفی دیگ بخار کوچک میتواند گاز طبیعی ، گازوییل ، مازوت و یا حتی برق باشد.

دیگ بخار کوچک
دیگ بخار کوچک

دیگ بخار عمودی ( ایستاده )

دیگ های بخار در دو حالت ایستاده و خوابیده تولید می شوند که دیگهای عمودی معمولا برای مکانهایی که مشکل فضا دارند استفاده می شود. معمولا دیگ عمودی دارای ظرفیت بخاردهی پایینی هستند که بیشتر آنها در ظرفیت های پایینتر از ۵۰۰ کیلوگرم بر ساعت ساخته می شوند.

بویلر بخار ایستاده به دلیل تک پاس بودن مصرف سوخت بیشتری نسبت به دیگ بخار افقی دارند و تعمیر و نگهداری آنها نیز پیچیده تر از دیگ بخار افقی می باشد.

دیگ بخار کوچک ژنراتوری

این نوع از بویلر های در صنایعی که نیاز به بخار فوری دارند به کار می‌رود. این نوع از دیگ‌ها دارای ایمنی بسیار بالا و مصرف سوخت بسیار پایین نسبت به سایر مدلهای دیگهای بخار کوچک هستند.

این نوع از بویلر ها به رسوبات آب حساس هستند و باید آبی که وارد دیگ بخار می شود بسیار تمیز باشد. یکی از مزیت‌های دیگ بخار ژنراتوری کاهش مصرف برق است، به این صورت که خاموش و روشن شدن المنت‌ها به صورت مجزا می‌باشد که این موجب کاهش مصرف سوخت می‌شود.

خرید بویلر
خرید بویلر

ویژگی دیگ بخار کوچک ژنراتوری

این نوع از بویلر در واقع دیگ بخار واترتیوب هستند و به جای آنکه آب در درون یکی مخزن به جوش بیاید در درون لوله ها انتقال پیدا میکند و در نهایت تبدیل به بخار می شود.

مدت زمان برای تولید بخار در این نوع از دیگ های بخار کمتر از ۱۰ دقیقه می باشد و میتوان بخار با فشار بسیار بالایی نیز تولید کرد.

دیگ بخار کوچک برقی

دیگ های بخار برقی قادر به تولید بخار بدون وقفه هستند. این مدل از دیگ های بخار دارای مصرف برق بالایی هستند و طرفیت تولید بخار بسیار پایینی نسبت به سایر مدلها دارند.

از این نوع دیگ بخار برای سونای بخار و همچنین به عنوان کارواش بخار استفاده می کنند. آب درون دیگ بخار توسط یک یا تعدادی المنت گرم می شود و میزان تولید بخار به تعداد المنتهای برقی بستگی دارد و به دلیل مصرف برق بالای این المنت ها نمیتوان دیگ بخار در سایزهای بزرگ تولید کرد.

کارکرد دیگ بخار برقی به صورت خودکار بوده و در صورت بالا رفتن فشار بخار المنت ها توسط پرشر سوییچ خاموش می شوند.

ویژگی های دیگ بخار کوچک برقی

دیگ بخار برقی در دو مدل تکفاز و سه فاز طراحی و ساخته می شوند که در مدلهای سه فاز قدرت تولید بخار بالاتر از مدل تکفاز میباشد ولی در حالت کلی ، کارکرد مشابهی دارند.

از دیگ بخار برقی میتوان در خشکشویی ها برای اتو بخار استفاده کرد چون در خشکشویی ها نیاز به بخار کمی دارید.