خرید بویلر بخار – فشار دیگ بخار

قیمت دیگ بخار

خرید بویلر بخار – فشار دیگ بخار

خرید بویلر بخار فشار دیگ بخار

در این مقاله می‌خواهیم در مورد استاندارد دیگ بخار فایر تیوب که در کشور بسیار رایج است و همچنین تفاوت فشار دیگ بخار توضیح دهیم. هنگام خرید دیگ بخار باید به فشار کاری مورد نظر توجه داشته باشید تا دیگ بخار متناسب با شغل خود انتخاب کنید.

استاندارد دیگ بخار فایر تیوب

بویلر بخار فایر تیوب که در کشور ما استفاده می شود تحت استاندارد بریتانیایی BS۲۷۹۰ و ترجمه شده ISIRI ۴۲۳۱ ساخته می شود.

این استاندارد طی سال های زیاد توسط بهترین مهندسان جهان طراحی شده است و هنگام طراحی نقشه دیگ بخار باید به کتاب مرجع استاندارد دیگ بخار مراجعه کرد و از نقشه دیگ بخار را از لحاظ ابعاد و تعداد لوله و همچنین ضخامت دیگ بخار از روی فرمول های فیزیکی کتاب مرجع استاندارد باید استخراج کرد.

اولین کار هنگام ساخت دیگ بخار طراحی نقشه دیگ بخار می باشد برای آنکه بتوان دیگ‌ بخار را طراحی کرد باید یک مرجعی وجود داشته باشد که متناسب با آن مرجع اقدام به طراحی دیگ بخار نمود. استاندارد BS۲۷۹۰ که در ایران ترجمه شده است و ترجمه آن تحت عنوان استاندارد ISIRI ۴۲۳۱ موجود می باشد.

سازندگان دیگ بخار فایر تیوب باید هنگام طراحی نقشه بویلر بخار ملزم به رعایت تمامی استانداردهای این کتاب مرجع می باشند.

ساخت دیگ بخار
ساخت دیگ بخار

هنگام طراحی دیگ بخار باید فشار کاری و فشار طراحی دیگ بخار را در نظر گرفت و با توجه به ظرفیت بخاردهی بویلر و قطر دیگ بخار تعداد لوله و ضخامت ورق را بدست آورد در ادامه ما انواع فشار دیگ بخار را توضیح خواهیم داد.

فشار طراحی دیگ بخار

دیگ بخار دارای سه فشار می باشد که یکی از آنها فشار طراحی دیگ بخار می باشد فشار طراحی دیگ بخار فشاری است که طراح نقشه دیگ بخار هنگام طراحی به صورت پیشفرض آن فشار را در نظر می‌گیرد تا بر اساس آن فشار ضخامت شبکه ، ضخامت پوسته و سایر پارامترها را حساب کند.

زمانی که پلاک درج شده بر روی دیگ بخار را می خوانید با فشار های متنوع روبرو هستید که یکی از آنها فشار طراحی می باشد. حال با توضیحات بالا شما متوجه شدید که فشار طراحی فشاری است که طراح نقشه هنگام طراحی برای به دست آوردن سایر پارامترها و در طراحی کردن نقشه دیگ بخار در نظر می گیرد فشار طراحی معمولاً کمی بالاتر از فشار کاری دیگ بخار در نظر گرفته می شود.

فشار کاری دیگ بخار

مهمترین فشاری که در دیگ بخار در نظر گرفته می شود فشار کاری دیگ بخار می باشد در واقع هنگام خرید دیگ بخار تنها فشاری که مطرح می باشد فشار کاری دیگ بخار می باشد.

فشار کاری در واقع فشاری است که دیگ بخار زمانیکه به آن فشار رسید به صورت اتوماتیک خاموش می‌شود و اپراتور حداکثر می تواند دیگ بخار را تا فشار کاری مورد استفاده قرار دهد و پایین تر از فشار کاری مجاز و بالاتر از فشار کاری غیر مجاز خواهد بود.

قیمت دیگ بخار ۲ تنی
قیمت دیگ بخار ۲ تنی

به عنوان مثال قیمت دیگ بخار ۳ تن با فشار کاری ۱۰ بار به این معنی است که یک دیگ بخار با قابلیت کار کردن تا فشار ۱۰ بار می باشد. فشار کاری در دیگ بخار معمولاً بر دو پارامتر بار و PSI محاسبه می شود.

فشار هیدرواستاتیک دیگ بخار

فشار هیدرواستاتیک دیگ بخار در واقع فشاری است که پس از پایان جوشکاری دیگ بخار باید توسط آب پر شود و تا فشار هیدرواستاتیک به دیگ بخار فشار وارد شود تا در صورت وجود نشتی یا تغییر شکل دیگ بخار کارهای تعمیر و نشت یابی انجام بگیرد.

اندازه فشار هیدرواستاتیک ۱/۵ برابر فشار طراحی میباشد یعنی در صورتی که فشار طراحی دیگ بخار ۱۰ بار باشد، فشار تست هیدرواستاتیک ۱۵ بار خواهد بود و هنگام ساخت دیگ بخار باید بویلر به مدت نیم ساعت در فشار هیدرواستاتیک قرار بگیرد.

واحد فشار در بویلر بخار

دو تا از واحدهایی که در دیگ بخار بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد واحد بار و واحد PSI می باشد که معمولاً در کشور ما فشار دیگ بخار را برحسب بار اعلام می کنند.

هر بار به صورت تقریبی برابر است با ۱۴/۵ PSI به عنوان مثال دیگ بخار با فشار کاری ۱۰ بار برابر است با ۱۴۵ PSI.

معمولاً بر روی مانومترهای نصب شده بر روی دیگ بخار هر دو واحد ترسیم شده است.

خرید بویلر
خرید بویلر

تفاوت فشار دیگ بخار چیست ؟

فشار بویلر با دمای بخار تولید شده رابطه مستقیم دارد یعنی هر چقدر فشار کاری دیگ بخار بالاتر باشد دمای بخار تولید شده نیز بالاتر می رود پس هنگام خرید بویلر بخار باید به دمای مورد نیاز سیستم خود توجه داشته باشید.

بر اساس دمای مورد نیاز باید دیگ‌ بخار خریداری شود معمولاً در بیشتر صنایع غذایی دیگ بخار تا حداکثر فشار کاری ۵ بار مورد استفاده قرار می گیرد و در بعضی از صنایع فشارهای بالا تر مورد استفاده قرار می گیرد.

تاثیر فشار دیگ بخار بر قیمت بویلر بخار

همانطور که گفته شد هنگام خرید بویلر بخار باید فشار کاری مورد نیاز بررسی شود چون اصولاً هر چقدر میزان فشار کاری دیگ بخار بالاتر برود معمولاً ضخامت ورق استفاده شده در قسمت تحت فشار بویلر ضخیمتر خواهد شد و ضخیم‌ تر شدن ورق دیگ بخار باعث افزایش قیمت آن خواهد شد.

همچنین علاوه بر ضخامت دیگ بخار نوع پمپ دیگ بخار استفاده شده در دیگ بخار با فشار بالا و دیگ بخار با فشار پایین با همدیگر متفاوت می باشند پس در صورتی که اقدام به خرید دیگ بخار با فشار بالاتر از چیزی که مورد نیاز می باشد کنید احتمال دارد با قیمت های بالا مواجه شوید پس برای صرفه جویی در هزینه ها اطلاع داشتن از فشار کاری دیگ بخار بسیار مهم می باشد.

مراحل ساخت دیگ بخار

به صورت مختصر مراحل ساخت دیگ بخار را شرح خواهیم داد.

قبل از ساخت دیگ بخار باید نقشه دیگ بخار طراحی شود تا از ضخامت ورق و تعداد لوله های مورد استفاده در دیگ بخار اطلاع حاصل شود.

پس از آنکه نقشه طراحی شد باید به تایید شرکت بازرسی مورد تایید اداره استاندارد درآید. پس از کسب تاییدیه شرکت بازرسی می توان اقدام به برشکاری و جوشکاری دیگ‌ بخار کرد و در زمان ساخت دیگ بخار تمامی جوشکاریهای قسمت تحت فشار باید مورد تست و بررسی قرار گیرند.

تولید دیگ بخار
تولید دیگ بخار

در نهایت پس از آماده سازی بویلر بخار باید باید در فشار هیدرواستاتیک به مدت نیم ساعت قرار بگیرد و پس از آنکه تست هیدرواستاتیک با موفقیت انجام شد مجوز کاورکشی و رنگ آمیزی و سپس آماده سازی برای تست نهایی صادر می شود.

پس از آنکه تمامی مراحل گفته شده طی شد، دیگ بخار روشن خواهد شد و قطعات کنترلی آن تست و بررسی می شوند و سپس دیگ‌ بخار آماده تحویل مشتری خواهد بود.

ویژگی دیگ بخار استاندارد

یک دیگ بخار استاندارد باید دارای نقشه تایید شده توسط شرکت بازرسی مورد تایید اداره استاندارد باشد و سپس باید ابعاد و ضخامت ورق و لوله های دیگ بخار با نقشه تایید شده تطابق داشته باشد.

در نهایت باید هنگام تحویل دیگ‌ بخار ، گواهینامه و پلاک بازرسی صادر شده توسط شرکت بازرسی از سازنده تحویل بگیرید.

ذیگ بخار استاندارد
ذیگ بخار استاندارد

پارامترهای مهم هنگام خرید بویلر بخار

هنگام خرید دیگ بخار باید به فشار کاری دیگ بخار توجه داشته باشید پس از آن از استاندارد بودن دیگ‌ بخار اطمینان حاصل نمایید و در نهایت از کیفیت و برند قطعات استفاده شده بر روی دیگ بخار اطمینان حاصل کنید.

امیدواریم توانسته باشیم شما را با انواع فشار درج شده بر روی پلاک دیگ بخار آشنا کرده باشیم در صورت نیاز به مشاوره میتوانید با همکاران شرکت کاویان تماس بگیرید ، منتظر تماس شما هستیم.