دیگ بخار در صنایع نفتی

سازندگان دیگ بخار

دیگ بخار در صنایع نفتی

اگر برای کسب و کارتان نیازمند خرید دیگ بخار استاندارد هستید، ابتدا بایستی اطلاعات خود را در خصوص قیمت دیگ بخار، یا قیمت بویلر بخار یک تن دو تن و … ، دیگ بخار دو تنی، دیگ بخار هشت تن و دیگ بخار پنج تن بالا ببرید. در مقاله پیشرو به کاربرد دیگ بخار در صنایع نفتی پرداخته‌ایم، با ما همراه باشید.

دیگ بخار چیست ؟

دیگ بخار صنایع نفتی
دیگ بخار صنایع نفتی

پیش از شروع هر کسب و کاری بایستی نسبت به خرید لوازم مورد نیاز آن کار اقدام کنید. اما خرید هر تجهیزاتی نیازمند اطلاعات و آگاهی دقیقی دارد تا بتوان لوازم مورد نظر را با کیفیت لازم و استاندارد تهیه نمایید.

اگر کسب و کارتان نیازمند خرید دیگ بخار استاندارد میباشد، ابتدا بایستی اطلاعات خود را در خصوص قیمت دیگ بخار، قیمت دیگ روغن داغ، قیمت دیگ بخار یک تن، دیگ بخار دو تنی، دیگ بخار هشت تن و دیگ بخار پنج تن بالا ببرید.

پیش از خرید دیگ بخار یا خرید بویلر بخار باید دانش خود را در خصوص این که سازندگان دیگ بخار چگونه فکر می‌کنند و نسبت به تولید تجهیزات دیگ بخار، دیگ بخار 2 تن، دیگ بخار 3 تن، دیگ بخار 5 تن، دیگ بخار 8 تن و دیگ بخار 10 بار به چه صورت اقدام می‌کنند، اطلاعات کافی را داشته باشید تا بتوانید با آگاهی کامل نسبت به خرید دیگ بخار اقدام کنید.

توصیه می‌کنیم که پیش از راه اندازی کسب و کار مورد نظر خود در زمینه کاربرد دیگ بخار در صنایع غذایی، کاربرد دیگ بخار خشکشویی و کاربرد دیگ بخار برای پرورش قارچ، اطلاعات خود را به روز کنید تا هیچ گونه شک و شبهه‌ای در این زمینه برای شما وجود نداشته باشد. در مقاله پیشرو ضمن معرفی دیگ بخار و راندمان بویلر بخار، در خصوص کارکرد این سیستم پرکاربرد در صنایع نفتی صحبت کرده‌ایم، با ما همراه باشید.

راندمان دیگ بخار

سازندگان دیگ بخار
سازندگان دیگ بخار

اهمیت راندمان و بازدهی بالای هر محصولی بر کسی پوشیده نیست. سازندگان و تولید کنندگان تجهیزات مختلف در تلاش هستند تا با ارائه راهکارهای مختلف نسبت به افزایش راندمان محصولات تولیدی خود اقدام کنند.

افزایش راندمان یک سیستم نظیر دیگ بخار به این معنی است که سیستم ذکر شده بتواند ضمن مصرف کم‌تر انرژی، قابلیت تولید محصولات مرغوب‌تر، با کیفیت‌تر و بیش‌تری را نیز داشته باشد. حال اگر سیستم مورد نظر شما نتواند طبق تعریفی که انجام دادیم خود را نشان دهد، آن سیستم نه تنها موجب مصرف بی رویه انرژی شده بلکه محصول مرغوبی را نیز برای شما تولید نخواهد کرد.

به یاد داشته باشید که دیگ‌های بخار نیز از مطالبی که ذکر شد مستثنی نیستند و این موضوع در خصوص حفظ راندمان و کیفیت آن‌ها نیز صدق می‌کند. پیش از خرید دیگ بخار جهت اطمینان از راندمان خوب آن از وجود نشان استاندارد بر محصول مورد نظر اطمینان حاصل کنید.

چرا که سازندگان دیگ بخار در جهت افزایش راندمان و بازدهی دیگ‌های بخار نسبت به نصب ابزار و تجهیزات پیش گرمایش اقدام کرده‌اند تا از آن در مسیر هوای ورودی مشعل استفاده کنند. از دیگر اقدامات تولید کنندگان دیگ بخار در جهت افزایش راندمان دیگ بخار می‌توان به نصب اکونومایزر و توربولاتور اشاره کرد.

کارکرد بویلر صنعتی برای خرید دیگ بخار

خرید دیگ بخار
خرید دیگ بخار

در ابتدای مقاله و به صورت مختصر در خصوص کارکرد کلی دیگ بخار صحبت کردیم. باید بدانید که دیگ‌های بخار دارای مخزنی هستند که کاربران آب مایع را در این مخزن تخلیه می‌کنند. این مخزن با گرفتن انرژی گرمایی از طریق گاز طبیعی یا پروپان، زغال سنگ، گازوئیل و یا به وسیله‌ی انرژی الکتریکی می‌تواند انرژی درونی مولکول‌های آب به صورت مایع را به صورت کاملا ناگهانی افزایش داده و در مجموع موجب تبخیر آن شود.

در چنین حالتی بخار تولید شده در قسمت گنبد یا طاقه دیگ بخار جمع می‌شود. این تجمع موجب حرکت پیوسته و آرام بخار شده تا در نهایت از طریق دریچه‌ای که به لوله‌های باریک سیستم راه دارند، آزاد شود.

این جا به جایی و حرکت بخار تولید شده در مسیر مشخص، به روشن بودن مشعل سیستم بستگی دارد. به این صورت که تا زمانی که مشعل سیستم روشن بوده و به فعالیت خود ادامه می‌دهد، بخار تولید شده توانایی حرکت و جا به جای را دارد.

اما به محض خاموش شدن مشعل سیستم، بخار تولید شده از حرکت ایستاده و به آرامی به آب مایع تبدیل می‌شود و از آن جا به مخزن دیگ‌ بخار باز می‌گردد.

همانطور که ذکر شد اگر چه استفاده از انرژی الکتریکی در دیگ بخار می‌تواند یکی از گزینه‌های کاربردی به عنوان سوخت در این سیستم باشد، اما همواره سیستم دیگ بخار جهت تغذیه منبع مربوط به آب آن، به پمپ الکتریکی نیازمند است.

خرید دیگ بخار برای استفاده در صنایع نفتی

دیگ بخار صنعتی
دیگ بخار صنعتی

اهمیت استفاده از بخار تولید شده توسط دیگ بخار در صنایع مختلف نظیر پتروشیمی و پالایشگاه بسیار بالا بوده به نحوی که کاربرد این سیستم در صنایع نفتی یکی از مهم‌ترین بخش‌های آن را تشکیل می‌دهد. برای مثال از بخار تولید شده جهت ایجاد حرارت و یا پیش گرمایش استفاده می‌کنند. نوع دیگ بخاری که در صنایع نفتی مورد استفاده قرار می‌گیرد از انواع لوله آبی می‌باشد که از قسمت UTILITY به سیستم دیگ بخار تزریق می‌شود.

کاربرد بویلر بخار در صنایع نفتی

معمولا کاربرد و استفاده از بویلر بخار در صنایع نفتی را براساس محلی می‌سنجند که قرار است این سیستم در آن محل به کار گرفته شود. از سیستم دیگ بخار در پالایشگاه با هدف گرمایش یا پیش گرمایش در بخش ریبویلرهای برج تقطیر استفاده می‌کنند. جالب است بدانید که در مبدل‌های حرارتی نیز از بخار اشباع یا فوق اشباع نیز استفاده می‌کنند.

همچنین دیگ‌های بخار در بخش‌های مختلف پالایشگاه و با هدف شکستن هیدروکربن‌‌های متوسط و یا انجام فرآیند‌های تصفیه مورد استفاده قرار می‌گیرند. از طرفی در پالایشگاه‌هایی که قابلیت تأمین برق مورد نیاز خود را از طریق نیروگاه‌های داخلی دارند، از این بخار جهت تأمین این برق استفاده می‌کنند.

در پتروشیمی‌ها از بخار تولید شده در دیگ بخار در جهت انجام فرآیند‌های مختلف شیمیایی و با هدف تهیه انواع پلیمر‌ها و مونومرها از بخار استفاده می‌کنند.

غالباّ در این صنایع برای تشکیل هیدروکربن‌های اشباع نیز از بخار تولید شده توسط دیگ‌های بخار استفاده می‌کنند. از دیگر کاربردهای دیگ بخار در صنایع نفتی می‌توان به تولید سنتز مونومرها و انواع پلیمرها، افزایش برداشت نفت از چاه‌های نفتی در صنایع حفاری و اکتشاف نفت، مجزا سازی نفت‌ و افزایش فشار درونی در مخزن اشاره کرد.

مزایای استفاده از دیگ بخار در صنایع نفتی

    این مزایا به شرح زیر می‌باشند:

  • بی خطر بودن و در دسترس بودن بخار
  • ارزان و فراوان بودن آن
  • انتقال حرارتی بالا به علت ظرفیت گرمایی زیاد آن
  • قابلیت چرخاندن توربین‌ها
  • تنظیم راحت
  • حمل آسان و بدون نیاز به پمپ به نسبت دیگ روغن داغ

ممنون از همراهی شما مخاطبان گرامی که تا پایان این مقاله ما را همراهی کردید.