شناور دیگ بخار کنترل کننده سطح آب

توپی لول کنترل

شناور دیگ بخار کنترل کننده سطح آب

در دیگ بخار قطعات مهمی وجود دارند که توسط شناور یا توپی کنترل می‌شوند و ما در این مقاله می خواهیم به کاربرد شناور در داخل دیگ بخار و نحوه کنترل کردن دیگ بخار توسط آن را بررسی کنیم.

شناور یا فلوتر دیگ بخار ( توپی )

شناور یا فلوتر در واقع یک محفظه بسته می باشد. که از یک نوع فلز تشکیل شده است و در قطعاتی مانند آب نما و لول کنترل مورد استفاده قرار می گیرد.

توپی لول کنترل

از توپی یا شناور در لول کنترل یا کنترل کننده سطح آب مورد استفاده قرار می گیرد. لول کنترل ها انواع مختلفی دارند از مهمترین آنها به لول کنترل های جیوه ای که اصطلاحاً به کله گاوی مشهور هستند و همچنین لول کنترل های کنتاکتوری می توان اشاره کرد.

کارکرد این شناورها به این صورت می باشد. که زمانی که آب وارد دیگ بخار می شود و آب وارد لول کنترل نصب شده بروی دیگ بخار شد با استفاده از شناور شدن توپی لول کنترل که به کنتاکتور یا جیوه ها وصل می باشد.. دستورات مختلفی را به تابلو برق دیگ بخار ارسال میکند.

معمولاً زمانی که دیگ بخار خالی از آب می باشد. یا میزان آب داخل دستگاه کم می باشد توپی یا شناور لول کنترل در پایین قرار می گیرد. و زمانی که توپی در پایین قرار بگیرد اتصال پمپ آب و در صورتی که سطح آب بسیار پایین باشد اتصال کم آبی که معمولا به یک آژیر متصل است نیز وصل می باشد.

لول کنترل - شناور دیگ بخار
لول کنترل دیگ بخار

در این حالت لول کنترل یا کنترل کننده سطح آب به پمپ آب دستور آبگیری می دهد تا سطح آب بویلر بخار به سطح مورد نظر برسد و پس از آنکه آب وارد دیگ بخار شد و توپی به صورت شناور به سمت بالا حرکت کرد اتصالات یا کنتاکتور پمپ آب قطع میشود و اتصالات مربوط به مشعل وصل می گردد.

در این حالت لول کنترل تشخیص می دهد که آب مورد نیاز دیگ بخار به سطح مورد نظر رسیده است و پمپ آب را قطع می‌کند و به مشعل دستور روشن شدن میدهد و پس از آن که بخار تولید شد ، در صورت استفاده از بخار آب تولید شده هر زمان که سطح آب داخل دیگ بخار پایین بیاید داخل لول کنترل حرکت می‌کند.

تشخیص می‌دهد که نیاز به تزریق آب به داخل دیگ بخار می باشد و با روشن کردن مجدد پمپ آب ، آب مورد نیاز را وارد سیستم می کند و قطع و وصل کردن پمپ آب و مشعل توسط لول کنترل انجام می‌گیرد و لول کنترل با استفاده از شناور کار می کند.

کاربرد شناور در آب نمای مغناطیسی

آبنما یکی دیگر از تجهیزات مهم نصب شده بر روی بویلر بخار می باشد که وظیفه آن نشان دادن میزان آب داخل دیگ بخار می باشد. آبنما در مدل های مختلف شیشه‌ای و مغناطیسی تولید می شوند.

در آبنما های مغناطیسی شناور یا فلوتر وجود دارد که سطح آب توسط توپی داخل آبنما تعیین می گردد.

آبنما دیگ بخار/ شناور دیگ بخار
آبنما دیگ بخار

نحوه کارکرد آبنما مغناطیسی به این صورت می باشد که یک استوانه استیل می باشد که داخل آن یک فلوتر یا شناور که یک جهت آن دارای آهن ربا می باشد وجود دارد.

بر روی استوانه آبنما یک درجه که دارای پولکی هایی با دو رنگ مختلف می باشد وصل می گردد که معمولاً یک طرفه این پولکی ها رنگ سفید و طرف دیگر رنگ قرمز می باشد. رنگ سفید نشانگر خالی بودن و رنگ قرمز نشانگر پر بودن آب داخل دیگ بخار می باشد.

کارکرد آبنمای مغناطیسی

زمانی که آب وارد آبنما میشود فلوتر یا شناور به حالت معلق در می‌آید و به هر میزان که آب وارد آبنما شود سطح شناور یا فلوتر بالا و بالاتر می رود و با بالا رفتن فلوتر به دلیل آنکه قسمت بالایی فلوتر داخل آب نما حاوی آهنربا می باشد باعث می شود که پولکی های قرار گرفته در خط کش نصب شده بر روی آبنما تغییر حالت داده و از رنگ سفید به رنگ قرمز تغییر می کنند و میزان قرمزی خط کش نشانگر میزان آب موجود در داخل دیگ بخار می باشد.

در صورتی که توپی سوراخ شود و از کار بیافتد کارکرد آب نما و لول کنترل نیز مختل می شود.

دیگ بخار دو کوره /شناور دیگ بخار
دیگ بخار دو کوره

جنس شناور یا توپی

شناور یا توپی آبنما مغناطیسی و لول کنترل از متریال های مختلفی ساخته می شوند که مهم ترین نوع آن ها استفاده از استنلس استیل ۳۰۴ و تیتانیوم می باشد.

کیفیت توپی های تیتانیومی به مراتب بالاتر از توپی های استیل می باشد و از لحاظ قیمت نیز گران تر می باشند.

نحوه تنظیم کردن لول کنترل دیگ بخار

قرارگیری لول کنترل دیگ بخار فوق العاده مهم می باشد در صورتی که ارتفاع نصب شده لول کنترل پایین تر از ظرفیت تعیین شده دیگ بخار باشد ، دیگ بخار آبگیری کمتر میکند. آب داخل بویلر بخار باید ۱۵ سانتیمتر بالاتر از آخرین ردیف لوله های داخل دیگ بخار باشد.

تا در صورتی که هنگام استفاده از بخار ، میزان آب داخل دیگ بخار کم شد زمان آبگیری مجدد هنوز باید آخرین ردیف لوله دیگ بخار در درون آب قرار بگیرد در غیر این صورت لوله های بالایی دیگ بخار بسیار سریع تر می سوزند و نیاز به تعویض خواهند داشت.

توپی لول کنترل / شناور دیگ بخار
توپی لول کنترل

انواع لول کنترل دیگ بخار

دوتا از لول کنترل هایی که بیشتر در دیگ بخار مورد استفاده قرار می گیرند لول کنترل های جیوه ای یا کله گاوی و لول کنترل های سنسوری یا مغناطیسی می باشند.

لول کنترل های جیوه ای یا کله گاوی

این نوع از لول کنترل ها خودشان دارای شناور یا فلوتر می باشند که با آب داخل دیگ بخار تغییر حالت داده و فرمان های روشن و خاموش شدن مشعل و پمپ آب دیگ بخار و آژیر را صادر می کنند. در زیر عکس لول کنترل جیوه ای را مشاهده می کنید.

لول کنترل شاه رضایی / شناور دیگ بخار
لول کنترل شاه رضایی

لول کنترل های سنسوری

این لول کنترل ها از نسل های جدید لول کنترل ها می باشد که وابسته به آبنمای مغناطیسی می باشند این نوع از لول کنترل ها دارای یک کنتاکتور می باشند که توسط کلید آهنربایی داخل آن و با استفاده از انرژی مغناطیسی شناور داخل آبنمای مغناطیسی تغییر حالت می دهد و دستورات روشن خاموش شدن و آژیر مشعل و پمپ را صادر می کند. جهت نصب این نوع سنسورها اصولاً باید دو عدد در کنار آب نمای مغناطیسی نصب شود.

حداکثر کنترل سطح آب به ازای هر سنسور ۲ سانتیمتر می باشد به همین دلیل باید حتماً از دو سنسور در فاصله های متفاوت استفاده شود در صورتی که فقط از یک سنسور برای کنترل کردن سطح آب دیگ بخار استفاده گردد زمانی که نیاز به آب گیری مجدد باشد مشعل باید حتما خاموش شود و این ایراد اساسی برای این نوع سنسور ها میباشد مخصوصا در بویلر بخار بزرگ که زمان روشن شدن مسعل طولانی می باشد.

در زیر عکس یک لول کنترل مدل سنسوری را مشاهده می کنید.

لول کنترل سنسوری / شناور دیگ بخار
لول کنترل سنسوری

قیمت لول کنترل دیگ بخار

قیمت لول کنترل با توجه به نوع لول کنترل متغیر میباشد. لول کنترل های سنسوری ارزانترین مدل لول کنترل در بازار کشور می باشند. و پس از آن لول کنترل های جیوه ای از قیمت بالاتری برخوردار می باشد.

مارکهای مشهور برای لول کنترل می‌توان به مارک فانتینی ایتالیا اشاره نمود هر چند در کشور طرح های لول کنترل فانتینی وجود دارد.

می‌توان از بهترین نوع لول کنترل جیوه ای و حتی سنسوری به لول کنترل های شرکت عیوض تکنیک اشاره کرد. کیفیت قطعات تولیدی این شرکت بالا می باشد. و مورد تایید شرکت های معتبر تولیدی دیگ بخار در کشور می باشد.

طول عمر شناور دیگ بخار

طول عمر شناور داخل لول کنترل و آبنما مغناطیسی رابطه مستقیم با جنس توپی و کیفیت آب مصرفی دیگ بخار دارد از مهمترین موارد تاثیر گذار در طول عمر توپی دیگ بخار می توان به کیفیت آب و میزان سختی آب داخل دیگ بخار اشاره نمود.

در صورتی که از سختی گیر و دی اریتور برای کاهش میزان سختی آب و از بین بردن گازهای خورنده آب استفاده شود. طول عمر توپی های دیگ بخار بسیار بالا خواهد رفت. و در صورتی که از دی اریتور و سختگیر استفاده نشود. طول عمر می تواند تا دو هفته نیز پایین بیاید و با توجه به اهمیت شناورهای دیگ بخار در کارایی دیگ بخار ، استفاده از سختی گیر و دی اریتور فوق العاده مهم می باشد.

جهت دریافت مشاوره رایگان و اطلاعات بیشتر میتوانید با همکاران ما تماس بگیرید منتظر تماس شما هستیم.

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *