پمپ آب دیگ بخار

پمپ آب بویلر بخار

پمپ آب دیگ بخار

در این مقاله می خواهیم در مورد انواع پمپ آب قابل استفاده در دریگ بخار صحبت کنیم. پمپ آب یکی از قطعه های جدا نشدنی از دیگ بخار میباشد که هنگام خرید دیگ بخار یا بویلر بخار باید به آن توجه داشت. تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید.

پمپ آب دیگ بخار

یکی از تجهیزات ضروری که بر روی هر نوع دیگ بخاری نصب می شود پمپ آب دیگ بخار می باشد که در راندمان دیگ بخار تاثیر می گذارد و وظیفه انتقال آب به درون بویلر را دارد.

پمپ آب دیگ بخار آب مورد نیاز بویلر بخار را تامین می‌کند و آب را از مخزن تا درون دیگ بخار هدایت می کند. پمپ آب در بویلر بخار زمانی شروع به کار می کند که قطعات کنترلی نصب شده بر روی دیگ بخار دستور کمبود آب را صادر کنند.

پمپ آب دیگ بخار
پمپ آب دیگ بخار

مدلهای پمپ آب

پمپ آب دیگ بخار در مدل های مختلفی وجود دارند که از مهمترین آنها پمپ آب سانتریفیوژ و پمپ طبقاتی میباشد که آب را به داخل دیگ پمپاژ می کند.

پمپ آب سانتریفیوژ علاوه بر دیگ بخار در دیگ های روغن داغ نیز استفاده می شود. در دیگ روغن داغ به منظور انتقال و جابجایی سیال روغن داغ استفاده می‌شود و از تحمل حرارتی بسیار بالایی برخوردار است.

پمپ آب دارای پروانه های مختلفی می باشند که از جنس پلاستیک ،برنج و استیل تولید می شوند.

از پمپ های آبی که دارای پروانه پلاستیکی هستند. فقط در دیگ بخار هایی میتوان استفاده کرد که بخار استفاده شده مجدداً کندانس نمی شود یعنی درواقع بخار مصرف میشود.

در صورتی که مخزن کندانس وجود داشته باشد. و به دلیل آن که دمای آب داخل مخزن کندانس بالا می باشد باعث ذوب شدن پروانه پمپ آب می گردد و پمپ آب تحمل دمای بالا را نخواهد داشت.

مدل های دیگری از پمپ آب برای بویلر بخار وجود دارند. که دارای پروانه های برنج و استیل می باشند و جنس استیل ، ضد سایش و زنگ زدگی است و در استفاده های طولانی مدت هیچ مشکلی برای آنها پیش نمی آید و از کیفیت بالایی برخوردار هستند.

پمپ آب از لحاظ انتقال انرژی به دو گروه دسته بندی :

پمپ های سانتریفیوژ دینامیک

پمپ های جابجایی

تفاوت پمپ جابجایی و سانتریفیوژ

پمپ آب دیگ بخار مدل سانتریفیوژ معمولاً با عنوان هد شناخته می شود. و حداکثر فشار در این پمپ محسوب می‌شود و به صورتی که با قفل کردن شیر خروجی شدت جریان را تا حد ممکن به حداقل می رساند.

از آن طرف پمپ های جابجایی یک فشار معین دارند. که بر اساس ظرفیت دیگ بخار متغیر می‌باشند در واقع حداکثر فشار مورد نیاز سیستم را تامین می کند.

پمپ آب بویلر بخار
پمپ آب بویلر بخار

پمپ های داینامیک یا همان مدل های سانتریفیوژ بدون وقفه نیروی خود را به آب منتقل می کنند. این در حالی است که پمپ های جابجایی در طی بازه زمانی معینی نیرو را به آب انتقال می دهند.

معمولاً از پمپهای سانتریفیوژ در جریان های بالا و فشار متوسط استفاده می شود. و این در حالی است که از پمپ های جابجایی در جریان کم و فشار بالا استفاده می گردند.

عملکرد پمپ آب دیگ بخار

جهت استفاده از پمپ آب دیگ بخار باید یک مخزن را پر از آب نمود و توسط لوله ای مخزن آب را به پمپ وصل کرد. تا در صورت نیاز پمپ آب ، آب را به داخل دیگ پمپاژ کند.

قبل از روشن کردن پمپ آب برای بار اول باید هوای محصور بین مخزن آب و پمپ آب تخلیه شود. و معمولاً بر روی پمپ های دیگ بخار یک پیچ به عنوان پیچ هواگیری وجود دارد که با باز کردن آن هوای داخل پمپ تخلیه می گردد در صورتی که پمپ هواگیری نشود عمل آبگیری صورت نمی پذیرد.

ویژگی های پمپ آب دیگ بخار سانتریفیوژ

جریان تخریب در این نوع پمپ ها به صورت یکنواخت و ملایم است

این پمپ ها در مدلها و ظرفیت‌های متعددی تولید می‌شود

دارای راندمان بالا می باشند

هزینه تعمیر و نگهداری پایینی دارند

پوشش دهی بالای دبی و ارتفاع پمپ

قدرت بالا و مستحکم

انتقال آب با دماهای متفاوت به دیگ بخار

کاربرد پمپ آب دیگ بخار

پمپ آب دیگ بخار وظیفه انتقال آب به داخل دیگ بخار را دارد پمپ آب بر اساس ابعاد دیگ بخار و فشار کاری دیگ بخار انتخاب می گردد.

هنگام انتخاب پمپ آب دیگ بخار باید میزان آب مصرفی در یک ساعت را در نظر گرفت. به طور مثال در صورتی که دیگ بخار یک تن دارید باید پمپ آبی بر روی دیگ بخار نصب شود که در ساعت حداقل هزار لیتر آب را به داخل دیگ بخار پمپاژ کند.

قیمت دیگ بخار ۲ تنی
قیمت دیگ بخار ۲ تنی

مورد بعدی که باید مورد بررسی قرار گیرد فشار کاری دیگ بخار می باشد.

به طور مثال در صورتی که فشار کاری دیگ بخار ۱۰ بار باشد باید پمپی خریداری شود. که دارای هِد حداقل ۱۰ بار باشد معمولاً برای دیگ‌ بخار هِد بالا تر از فشار کاری دیگ بخار را خریداری می کنند. یعنی برای دیگ بخار ۱۰ بار معمولاً پمپ آب با فشار ۱۱ یا ۱۲ بار نصب می کنند.

پمپ آب طبقاتی

پمپ آب طبقاتی معمولاً در فشارهای بالا تولید می شوند و برای دیگ های بخار ۵۰۰ کیلوگرم بر ساعت با توجه به فشار کاری آن از پمپ های طبقاتی استفاده میشود. بر روی دیگ بخار معمولاً یک یا دو پمپ طبقاتی بر اساس میزان دبی مورد نیاز نصب می گردد.

مشکلات استفاده از پمپ آب نامناسب

در صورتیکه از پمپ آب متناسب با فشار کاری دیگ بخار استفاده نگردد. به طور مثال اگر فشار دیگ بخار ۱۰ بار باشد و حداکثر فشار پمپ آب ۷ بار باشد ، زمانی که در فشار بالا دیگ بخار نیاز به آب گیری داشته باشد پمپ آب روشن میشود ولی به دلیل آن که توانایی مقابله با فشار داخل دیگ بخار را ندارد نمی‌ تواند آب به داخل دیگ بخار پمپاژ کند.

در این صورت به مرور آب دیگ بخار پایین می آید و برای آبگیری تنها راهی که وجود دارد خاموش کردن دیگ بخار و تخلیه بخار تا فشار پایین تر از ۷ بار می باشد.پس هنگام خرید بویلر بخار یا دیگ بخار باید به این مورد توجه داشت.

مورد بعدی در صورتی که از پمپ آب با دبی نامناسب استفاده گردد. یعنی دبی پمپ آب کمتر از ظرفیت دیگ بخار باشد باعث کم آبی دیگ‌ بخار می گردد به طور مثال اگر ظرفیت دیگ بخار ۱۰۰۰ کیلوگرم بر ساعت باشد و حداکثر دبی پمپ آب ۷۰۰ لیتر در ساعت باشد دیگ بخار در عرض یک ساعت ۳۰۰ لیتر آب کمبود خواهد داشت.

بویلر بخار
بویلر بخار

چه زمانی و چگونه پمپ آب دیگ بخار روشن می‌گردد ؟

پمپ آب دیگ بخار توسط کنترل کننده های سطح آب دیگ بخار روشن می شوند. در صورتی که کنترل کننده سطح آب دیگ بخار یا لول کنترل تشخیص داد که آب داخل دستگاه کم می باشد ، دستور روشن شدن پمپ آب را صادر می نماید و تا زمانی که سطح آب به میزان مورد نظر نرسد پمپ آب کار خواهد کرد.

همانطور که در بالا توضیح دادیم باید پمپ آب دیگ بخار متناسب با شرایط کاری و نوع و ظرفیت دیگ بخار انتخاب شود. از پمپ آب باید از لحاظ جنس پروانه از لحاظ ظرفیت دیگ بخار و از لحاظ فشار کاری دیگ بخار بررسی و انتخاب شود.

جهت دریافت مشاوره برای خرید دیگ بخار می توانید با کارشناسان فروش شرکت کاویان تماس بگیرید منتظر تماس شما هستم.