دیگ بخار ایستاده ( عمودی )

دیگ بخار ایستاده

دیگ بخار ایستاده ( عمودی )

دیگ بخار ایستاده یکی دیگر از مدلهای مختلف دیگ بخار فایرتیوب میباشد که حالت آن به صورت عمودی میباشد. در این مقاله میخواهیم در مورد دیگ بخار ایستاده یا عمودی صحبت کنیم و در مورد تفاوتهای دیگ عمودی و افقی و همچنین مزایا و معایب آن بحث کنیم.

دیگ بخار ایستاده ( عمودی )

دیگ‌های بخار به دو صورت عمودی و افقی ساخته می‌شوند. معمولا کاربرد دیگ های بخار افقی برای تولید بخار در تناژ بالا استفاده می شود و از بویلر های ایستاده برای ظرفیت بخار پایین یا برای مکانهایی که با محدودیت فضا مواجه هستند استفاده می شود.

دیگ‌های بخار ایستاده معمولا در ظریفت‌های پایینتر از ۵۰۰ کیلوگرم بر ساعت طراحی و تولید می‌شوند. منظور از ظرفیت ۵۰۰ کیلوگرم در ساعت این است که دیگ بخار میتواند در یک ساعت ۵۰۰ لیتر آب را تبدیل به بخار کند.
همانطور که گفته شد یکی از مزایای دیگ بخار ایستاده فضاگیری کم آن میباشد به همین دلیل بیشتر از دیگ بخار عمودی در کارواش بخار و اتو بخار خشکشویی استفاده میشوند.

خرید دیگ بخار کوچک

اگر قصد خرید دیگ بخار را دارید و اطلاعات فنی و راهنمایی در مورد انتخاب نوع دیگ بخار میخواهید ، میتوانید به راحتی از طریق شماره تماس های موجود در سایت با کارشناسان ما تماس بگیرید و به صورت حرفه ای مشاوره دریافت نمایید.

دیگ بخار ایستاده
دیگ بخار ایستاده

مشخصات بویلر یا دیگ بخار عمودی

این دسته از بویلر ها نیز مانند سایر بویلر های دارای شبکه ، کوره و لوله های انتقال دود میباشد. و تقریبا دارای ساختار مشابهی نسبت به دیگ بخار افقی دارند.
تجهیزات دیگ بخار عمودی نیز مانند دیگ بخار افقی میباشد یعنی همانند بویلر افقی دارای مشعل ، پمپ آب ، سوپاپ اطمینان و تجهیزات کنترلی هستند.
دیگ بخار استاده معمولا دارای گردش حرارت تک مرحله ای هستند که اصطلاحا به آنها دیگ بخار تک پاس گفته می شوند.

به دلیل تک پاس بودن دیگ بخار ایستاده ، راندمان آنها نسبت به بویلر های افقی پایینتر میباشد و از لحاظ مصرف سوخت دارای مصرف بالاتری نسبت به دیگ بخار افقی میباشند.

دیگ بخار ایستاده هم همانند دیگ بخار افقی بر اساس استاندارد بریتانیایی B.S – 2790 یا همان ترجمه استاندارد ملی ISIRI4231 طراحی و ساخته می شوند.
دیگ بخار ایستاده نیز عضو گروه دیگ های بخار فایرتیوب هستند و از همان استاندارد پیروی میکنند. سوخت مورد استفاده در مشعل دیگ بخار عمودی براساس دسته بندی معمولا به سه نوع مشعل با گاز طبیعی یا گازوئیل و یا مازوت سوز تقسیم بندی میشوند.

کاربرد دیگ بخار ایستاده

به علت اشغال کردن فضای کم توسط دیگ‌های عمودی و ظرفیت پایین تولید بخار ، از این دیگ‌ها با نام دیگ بخار کوچک نیز نام برده می‌شود. این دیگ ها بیشتر در صنایعی که به بخار کمی نیاز دارند استفاده می شود. برای مثال می‌توان از صنایعی مانند: صنایع غذایی و نانوایی، اتوکلاهای بیمارستانی، خشکشویی، سونا ، کارواش بخار ، سالن های پرورش قارچ و… نام برد.

خرید دیگ بخار
خرید دیگ بخار

ویژگی دیگ بخار ایستاده

دیگ بخار ایستاده یا عمودی در کشور ما مطابق با استاندارد بریتانیایی B.S 2790 و یا ترجمه ی آن ISIRI 4231 ساخته می شود.
نوع آلیاژ ورقی مورد استفاده در بویلر بخار عمودی باید از نوع ورق آلیاژی منگنز دار آتخشوار یا همان 17MN4 باشد و تنها آلیاژ مورد تایید استاندارد این نوع آلیاژ میباشد.

ورق های آتشخوار یا همان منگنز دار دارای مقاومت بیشتر در مقابل حرارت مشعل و آب می باشند و دارای طول عمر بالاتری نسبت به سایر آلیاژها می باشند.
تمامی جوشکاری های دیگ بخار ایستاده نیز همانند دیگ بخار افقی باید مورد تست رادیوگرافی یا اولتراسونیک قرار بگیرد.

پس از پایان جوشکاری باید بدنه دیگ بخار توسط عایق مناسب مانند پشم سنگ به صورت کامل عایق بندی شود تا راندمان دیگ بالا برود و در مصرف سوخت صرفه جویی شود.
پس از عایق بندی دیگ بخار توسط روکش ( معمولا استیل ) کاور کشی خواهد شد.
تمامی جوشکارانی که در ساخت دیگ بخار دخالت دارند باید دارای گواهینامه جوشکاری حرفه ای از شرکت بازرسی مورد تایید اداره استاندارد باشند و همچنین تمامی پیچ و مهره ها و اتصالات نیز باید مطابق با استاندارد باشد.

دیگ بخار کاویان
دیگ بخار کاویان

قیمت دیگ بخار ایستاده ( عمودی )

قیمت دیگ بخار ایستاده به عوامل متعددی بستگی دارد و باید پارامترهای مختلفی را در نظر داشته باشد. انتخاب نوع مشعل که از چه برندی استفاده شده است و سایز مشعل چقدر میباشد و همچنین نوع سوخت مشعل نیز میتواند در قیمت نهایی دیگ بخار تاثیر داشته باشد.
همچنین استانداردهای سازنده و خدمات پس از فروش و گارانتی ، نصب و راه اندازی دیگ بخار و … نیز از عواملی هستند که در قیمت دیگ بخار تاثیر دارند.

امیدواریم توانسته باشیم شمار را با دیگ بخار عمودی آشنا کرده باشیم. در صورتی که نیاز به مشاوره دارید میتوانید با کارشناسان فروش شرکت کاویان تماس بگیرید.