رسوب زدایی دیگ بخار صنعتی

رسوب زدایی دیگ بخار صنعتی

رسوب زدایی دیگ بخار صنعتی

رسوب زدایی دیگ بخار صنعتی موضوعی است که همیشه کنار دیگ بخار آمده است و هر دیگ بخاری بسته به سختی آب مورد استفاده برای بویلر بعد مدتی رسوب میگیرد در این مقاله درباره همین مشکل ، و راه حل های رسوب زدایی بویلر صحبت کرده ایم.

رسوب زدایی دیگ بخار صنعتی

رسوب زدایی دیگ بخار صنعتی به علت بالا بودن درجه سختی آب و تشکیل لایه های رسوبی توسط املاح و یون های معلق در صنعت اهمیت زیادی دارد.

این لایه ها نه تنها منجر به انسداد لوله و تاسیسات میشوند، بلکه در کاهش طول عمر آنها نیز اثرگذار بوده و حتی خسارت های مالی و جانی را می توانند به همراه داشته باشند.

رسوب زدایی دیگ بخار صنعتی
رسوب زدایی دیگ بخار صنعتی

. روش رسوب زدایی بویلر


• مواد اسیدی با پمپ های سیرکولار از قسمت بالا وارد دیگ بخار میشود.
• پس از گذشت زمان، مواد اسیدی و رسوب های جدا شده از سطح به سمت شیر تخلیه هدایت شده و از دیگ بخار خارج می شوند.
• این روند تا زمانی ادامه دارد که غلظت اسید ورودی ثابت شود.
• پس از اتمام کار، تمام سطح دیگ بخار با آب شستشو داده میشود.

. اقدامات لازم قبل از رسوب زدایی دیگ بخار صنعتی

• وجود یون و املاح متعدد در آب منجر به بوجود آمدن مشکلی به نام سختی آب می شود. که با برخی از محصولات تصفیه آب بهبود پیدا می کند.

ترکیبات کربناتی و بی کربناتی و فلزات مختلف در آب در بروز این چالش نقش مهمی دارند. افزایش دمای آب باعث می شود. مقدار زیادی از این املاح در دیواره های دیگ های بخار و سایر مبدل های حرارتی تشکیل رسوب دهند.

یکی از مهم ترین اقداماتی که لازم است قبل از رسوب زدایی از دیگ بخار صنعتی انجام می شود استفاده از سختی گیر رزینی می باشد.
عبور آب از روی این بستر رزینی این تجهیزات باعث میشود تبادل یون صورت گرفته و سدیم با کلسیم و منیزیم موجود در آب جایگزین خواهد شد. استفاده از این تجهیزات تا حد زیادی از تشکیل رسوب جلوگیری می کند، البته مقدار آن را به صفر نمی رساند. و به همین دلیل به صورت دوره ای لازم است رسوب گیری انجام شود.


پس از سختی گیری آب، با کمک دستگاه های دی اریتور گازهای خورنده موجود در آب خنثی میشوند. انجام این اقدامات تا حد زیادی به افزایش طول عمر بویلر و ممانعت از تشکیل رسوب روی بدنه آنها منجر می شود .

روش رسوب زدایی دیگ بخار
روش رسوب زدایی دیگ بخار

• بهترین روش رسوب زدایی دیگ های بخار استاندارد صنعتی

• با توجه به نوع و مقدار رسوب ایجاد شده بر روی جداره دیگ های بخار می توان از روش های مختلفی برای رسوب زدایی استفاده نمود. از رایج ترین این روش ها می توان به گزینه های زیر اشاره کرد :

رسوب زدایی دیگ بخار با دیسکلر

یکی از کاربردی ترین روش ها برای کاهش رسوب در دیگ های بخار می توان به استفاده از دیسکلر اشاره نمود که مواد رسوب زدا به شمار می روند.

این مواد شیمیایی قدرت بسیار بالایی در حل کردن رسوب ها داشته و کارایی دستگاه را تا حد زیادی افزایش می دهند.

اسید دیسکلر مورد استفاده برای دیگ های بخار دارای پایه اسیدهای معدنی و مواد حفاظت می باشد. و بدون نیاز به انرژی حرارتی رسوب گیری را انجام می دهند.

با توجه به نوع رسوب و ضخامت لایه های آنها ممکن است از مواد خیس کننده نیز در کنار اسید دیسکلر برای رفع رسوب ها استفاده شود.

علاوه براین، برای کاهش رسوب های سوافاتی و سیلیسی در کنار اسید از آمونیوم بای فلوراید نیز استفاده می شود . روند رسوب زدایی دیگ بخار استانندارد صنعتی به صورت زیر انجام می گیرد :


1 – مواد اسیدی با پمپ های سیرکولار از قسمت بالا وارد دیگ بخار میشود.
2 – پس از گذشت زمان، مواد اسیدی و رسوب های جدا شده از سطح به سمت شیر تخلیه هدایت شده و از دیگ خارج می شوند.
3 – این روند تا زمانی ادامه دارد که غلظت اسید ورودی ثابت شود.
4 – پس از اتمام کار، تمام سطح دیگ با آب شستشو داده می شود.

مزایای رسوب زدایی دیگ بخار صنعتی

استفاده از مواد شیمیایی و تجهیزات مختلف برای کاهش رسوب تشکیل شده در بدنه و جداره لوله و تاسیسات دیگ های بخار چند مزیت مهم را به همراه دارد که عبارتند از:


1 – به دلیل از بین رفتن لایه های رسوب، با حرارت دهی گرما راحت تر به آب منتقل شده و هزینه و مقدار مصرف انرژی دیگ بخار کاهش پیدا خواهد کرد.


2 – لایه های رسوب تشکیل شده روی دیواره دیگ های بخار می توانند به مرور منجر به ایجاد ترک و شکستگی و سوراخ شوند. با رسوب گیری دروه ای از خسارت های مادی هنگفت می توان جلوگیری نمود.


3 – از انسداد و مسدود شدن مسیر عبور آب در بویلرها بخار با رسوب گیری جلوگیری می شود.